Olay yeri inceleme uzmanı nedir, nasıl olunur?

Olay yeri inceleme uzmanı nedir, nasıl olunur?

Olay yeri inceleme uzmanları hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımızda olay yeri inceleme uzmanı olma şartları ve maaşları konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hakkında

Her gün Dünyanın her köşesinde birbirinden farklı suçlar işlenmekte. Türkiye’de suç oranı Dünya geneline göre daha mütevazı olsa da göz ardı edilemeyecek bir seviyede olduğu da gerçek. Bu suçlarla mücadele eden emniyet teşkilatımızın sorumluluğu da çok büyük. İşlenen her suçtan sonra işlenen suçu incelemek görevini ise olay yeri inceleme ekipleri üstleniyor. Olay yeri inceleme uzmanları suç işlenen yerdeki maddi suç delillerini inceleyerek bunların kaydını tutan ve gerekli şartlar altında bu delilleri muhafaza ederek saklanmalarını sağlayan kişilerdir. Elde edilen bilgiler gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra yetkili birimlere iletilir.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Olay yeri inceleme uzmanı olmak için gidilecek yollardan ilki; Yüksek lisans düzeyinde biyoloji ya da herhangi bir genetik bölümünün bitirilmesinin ardından KPSS sınavına girilip yeterli puanın kazanılmasıdır. Olay yeri inceleme uzmanı olmanın ikinci yolu ise önce polis olup sonrasında emniyet teşkilatı tarafından açılan olay yeri inceleme uzmanı kurslarına katılarak yeterli seviyede olduğunuzu kanıtlamak.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Olmak için Gerekli Şartlar

Olay yeri inceleme uzmanı olabilmeniz için bazı yeterliliklere sahip olmanız gerekmekte. Aşağıda bu yeterlilikleri sıraladık.

  • 35 yaşında ve 35 yaşının altında olmak,
  • Sağlık açısından gerekli yeterlilikleri sağlamak,
  • Polis memurluğu için gereken yeterlilikleri sağlamak,
  • Yüz kızartıcı suçlar içerisinde yer almamış olmak,
  • Biyoloji ve genetik bölümlerinden mezun olmak ya da verilen kurslardan gerekli yeterlilik puanını almış olmak olay yeri inceleme uzmanı olmak isteyen kişilerde aranan şartlardır.

Olay Yeri İnceleme Uzmanları Ne Kadar Kazanıyor?

Olay yeri inceleme uzmanlarının maaşları; bekar, çocuk sahibi olmayan bir polis memuruyla karşılaştırıldığında aralarında 1000 TL kadar bir fark olduğu görülmekte. Bu farkla beraber olay yeri inceleme uzmanlarının maaşları 5500 TL dolaylarında olabiliyor. Normal bir polis memurundan daha fazla kazanan olay yeri inceleme uzmanlarının; evli ve çocuk sahibi olunması durumundaysa maaşları 6500 TL rakamlarına kadar çıkabiliyor.

Olay yeri inceleme uzmanlarının yukarda saymış olduğumuz akademik yeterliliklere sahip olması gerekliliğinin yanında; soğukkanlı, sabırlı, titiz kişiler olmaları da gerekmektedir. Eğer ki bu özelliklere sahipseniz işinizi en iyi şekilde yerine getirebilecek kişilerden olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yazımızda sizlerle olay yeri inceleme uzmanları hakkında bilgiler paylaştık. Konu hakkında daha farklı sorularınız olursa bizlere yorum bölümünden belirtebilirsiniz.