Masterchef Türkiye yeni bölümün çekildiği Rüstempaşa Kervansarayı nerededir?

Masterchef Türkiye yeni bölümün çekildiği Rüstempaşa Kervansarayı nerededir?

TV8 ekranlarında yayınlanan Masterchef programı yine enteresan bir yerde çekildi. Çekim yapılan bu yerin Rüstempaşa Kervansarayı olduğu ifade edildi. Peki Masterchef Türkiye yeni bölümün çekildiği Rüstempaşa Kervansarayı nerededir? İşte Rüstempaşa Kervansarayı ile ilgili tüm ayrıntılar…

TV 8 ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Masterchef programı izleyicilerine sürprizler yapmaya devam ediyor. İzleyiciler tarafından en çok sevilen ve takip edilen yemek yarışması programlarından biri olan Masterchef’te 5 Kasım Salı günü yayınlanan bölüm çok ilginç bir yerde çekildi.

Rüstem Paşa Kervansarayı olarak açıklanan çekim bölgesinin Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci başkenti olmuş şehir olan Edine’de yer aldığı ifade edildi. Sadrazam Rüstem Paşa tarafından 1560 senesinde Mimar Sinan’a yaptırılan kervansarayın en önemli özelliği tuğla ve kesme taş malzemesinin birlikte kullanışmış olması.

Kervansaray’ın ön bölümünde 20 tane dükkan yer alırken iki tane de kapı bulunmakta. İki katlı olan kervansaray döneminde sıkça kullanılmış önemli bir ticaret noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Masterchef Türkiye yeni bölümün çekildiği Rüstempaşa Kervansarayı nerededir?

Rüstem Paşa Kervansarayı Özellikleri

Kervansarayın en önemli 4 özelliğinden ilki, hayvanlar ile insanların ayrı konaklama yerleri olmasıdır. İkinci önemli özelliği ise idarecilere ait mekanlarla hamam ve hela gibi ihtiyaç giderme bölümleri iç içedir. Diğer bir özelliğe bakıldığında ibadet edilen yerin köşk mescid olarak kervansarayın içinde ayrı olarak planlanması olduğu görülüyor. Son olarak yapının cephesi sokağa göre yapılmıştır, böylece dükkanlar sokağa bakmaktadır.

Kervansarayın diğer özelliklerine bakıldığında ise yapının avlu cephelerinde yer alan kemerlerin tümünün ve pencere alınlıklarının bütünüyle farklı önekteki tuğlalar ile süslendiği görülür.

1560 senesinde oluşturulan yapı daha önceden Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından birkaç kere restore edilmiştir.

Rüstem Paşa Kimdir?

Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamıdır. 1500-1561 seneleri arasında yaşamıştır. Ömründe iki kez sadrazamlık yapan Rüstem Paşa ilkinde 9 sene diğerinde ise 6 sene görevde kalmıştır. Hırvat asıllı olan Rüstem Paşa, Saraybosna’da doğmuştur ve sonrasında Osmanlı tarafından devşirilmiştir. Genç yaşta gösterdiği başarılar ile dikkatleri üzerine çeken Rüstem Paşa ilk olarak Diyarbakır Beylerbeyi oldu ve sonrasında ise Anadolu Beylerbeyi’ne geçti. Buradan sonra üçüncü vezir oldu ve 1539 senesinde Şehzade Çilingir ve Bayezid’in sünnet düğününde Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan ile evlendi. Sonrasında ise Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı olarak görev yapmaya başladı.

Rüstem Paşa’nın Öteki Eserleri

Rüstem Paşa Osmanlı toprakları üzerinde pek çok farklı yapının inşa edilmesine aracı olmuştur. Tekirdağ’da Rüstem Paşa Külliyesi adıyla değişik yıllarda Mimar Sinan’a yaptırdığı cami, medrese, kütüphane, çifte hamam, bedesten, kervansaray ve imaretten oluşan bir külliyesi vardır. İstanbul’da da Rüstem Paşa Camii ile beraber bir külliyesi daha bulunmaktadır.

Ankara’da Çengel Han’ı bulunmaktadır.

Kütahya’da Anadolu Beylerbeyi iken bir medrese ve hamam yaptırmıştır.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Rüstem Paşa Camii bulunmaktadır.