Halk TV kimin, kime ait? Halk TV'nin gerçek sahibi kimdir?

Halk TV kimin, kime ait? Halk TV'nin gerçek sahibi kimdir?

Belirli dönemlerde, yapmış olduğu haberler nedeniyle çok konuşulan Halk TV yönetimi hakkında bazı gelişmeler yaşandı. Ülkede çoğu tartışmaların alevlenmesini sağlayan kanal ile ilgili olarak, vatandaşlar Halk TV kimin, kime ait? Halk TV'nin gerçek sahibi kimdir? Sorularını oldukça merak etmekte. İşte kanalın kime ait olduğu ve tüm detayları yazımızda.

En fazla muhalif kişilerin fazlasıyla seyrettiği kanal olan Halk TV hakkında, kanalın yöneticileri merak edilmekte. Halk TV kimin, Halk TV asıl kime ait, tarzı soruların cevapları yazımızın içinde.

Halk TV kimin, kime ait? Halk TV'nin gerçek sahibi kimdir?

Halk TV kimin, Halk TV’nin sahibi kimdir?

Halk TV, asıl sahibinin tam olarak bilinmediği ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafı kişilerin olduğu bilinmekte olan bir haber kanalı. Vatandaşlar, Halk TV hakkında intenet üzerinden bilgi almak için bazı araştırmalar yapmakta.

Halk TV tarafından geçtiğimiz dönemde bilinirliğinin artması, en çok muhalif kişilerin izlediği kanaldır ayrıca kuruluşu oldukça eski tarihlere gitmektedir. Kanalın öncelikle 10 Ocak 2005 tarihinde kurulduğu bilinmektedir. Fakat bazı zamanlarda maddi sıkıntılar çekmekte ve kanalın durmadan sık aralıklarla yayınlarına ara vermeye başlayarak mevcut borçları yüzünden Digitürk tarzı platformlardan yayınların alındığına sebep olmuştur. Kanal bu sırada oldukça büyük bir izleyici kaybı yaşamıştır.

Kurulduğu 2005 yılından bu yana CHP yönetimi tarafından verilen yardımlarla ayakta durabilen Halk TV 2 Şubat 2011 tarihinde kapatıldı. 15 gün boyunca süren bu yayın kesintisinin ardından 18 Şubat 2011 tarihinde yayın hayatına aynen devam etmiştir. Diğer bir taraftan ise kuruluşundan bu yana oldukça dalgalı bir yayın akışının olduğu bu kanal bu sefer maddi imkansızlıklar ile boğuşmaya başlayarak, artan borçları yüzünden 31 Temmuz 2012 tarihinde Digiturk tarafından listeden çıkartılmıştı. Bu mevcut borç bir süre sonra ödenmesinin ardından, Halk TV yayına 18 Şubat 2013 tarihinde başlayarak şuana dek Digiturk üzerinden yayınına devam etmektedir.

Gerçekleştirdiği oldukça tartışmalı programlar ile durmadan gündeme çıkan kanalın sahibinin kim olduğu vatandaşlar tarafından son derece merak edilmekte.

Halk TV sahibi kimdir?

İlk olarak 2005 senesinde yayın hayatına start veren Halk TV, yayınladığı ve gerçekleştirdiği programlar ile gündemden düşmeyen bir kanaldır. Doğal olarak vatandaşlar da kanalın kime ait olduğunu merak edilmekte. Bu kanalın CHP yönetimi tarafından alındığı da bazen gelen iddialar arasında. Ancak kanalın sahibi olarak en çok konuşulan isim eski Cumhuriyet Halk Partisi başkanı Deniz Baykal’dır.

Geçen günlerde kanaldan ayrılan eski yönetici kişilerden bir tanesi Halk TV’nin genel müdürü Şaban Sevinç, yapmış olduğu bir röportaj sırasında kanalın CHP’ye destek sağlamak için kurulduğu fakat kanalın partiyle alakalı hiçbir bağının olmadığını da belirtmişti. Sevinç, yapmış olduğu röportajda kendisine sorulan “Deniz Baykal’ın kanalı olduğu söyleniyor bu gerçek mi?” sorusuna; “Deniz Baykal döneminde, CHP siyasetini destekleyelim diye kurulan bir kanal. Ama parti ile herhangi bir organik bağı yok, az önce de dediğim gibi biz CHP siyasetine yakınız.” Sözlerini sarf etmişti. Bununla birlikte sorulan bir başka soru olan kanalın kime ait olduğu sorusuna ise “İmtiyaz sahibi Deniz Baykal. Hissesi var.” Diye konuşmuştu.

Kanala yeni sahip

Diğer bir taraftan ise 31 Mart seçimlerinin gerçekleşmesinden sonra, Halk TV içinde ücretsiz bir şekilde çalıştığından dolayı 6 yıl sonrasında istifa etmiş olan gazeteci Uğur Dündar, sonraları yaptığı açıklamada Barış Yarkadaş ise kanalın sahibinin artık Deniz Baykal’ın kızı Aslı Ataman’ın geçmiş olduğunu söylemişti.

2020 senesinin ilk haftalarında Halk TV’nin satıldığı haberleri gündeme çıktı. Önceleri kanalın satılmış olduğu haberleri sonraları asılsız çıksa da ardından bu haberin doğru olduğu netleşti. Kanal, aslen Sivaslı olan Cafer Mahiroğlu adında bir işadamının satın aldığı açıklamaları yapıldı. Fakat bu kanalın satın alınması yalnızca el değiştirmesi olayını yaşatmakta. Bunun nedeni, kanal eski şeklinde CHP’nin bir yayın organı olarak yayın hayatını sürdürmekte.

Halk TV yeni sahibi Cafer Mahiroğlu kimdir?

Cafer Mahiroğlu 1966 yılı Sivas doğumludur. İngiltere’de bulunan Select adlı bir tekstil firmasının sahibi olarak bilinmekteydi. İngilizcesini geliştirmek için 1980 yılının sonlarında İngiltere’ye giden Mahiroğlu, uzun bir süre konfeksiyon bölümünde çalışmasının ardından önceleri satın almış olduğu fonkefsiyon atölyesini satın aldı ve atölyenin patronu oldu.

1991 senesinde Armondi tekstil şirketini de satın alan Mahiroğlu, Top Shop, New Look, Dorotthy, Perkins, Tesco, Evans tarzı çoğu markanın üreticisi oldu. 2007 yılında maddi sıkıntılar yaşayan İngiltere’nin markası Select’i satın alan Mahiroğlu toplam 350’ye yakın mağazaya sahip.

Halk TV kimin, kime ait? Halk TV'nin gerçek sahibi kimdir?

İngitlere’nin en zengin 100 insanlarından biri olan Mahiroğlu’nun başarı hikayesi Forbes dergisi tarafından ‘Türk Kumaşı’ başlığıyla Kasım ayında kapağına basmıştı.

Gündemde neler oluyor şimdi öğren! -

Son dakika gelişmelerini her an takipte kalmak için Gursesgazetesi’u Instagram’da takip etmeyi unutma

Güçlü yazar kadrosuyla Gursesgazetesi artık Facebook’ta! Facebook grubumuza katıl, tüm güncel haberlerden anında haberdar olmaya başla!