Diriliş Ertuğrul Gazi Gerçek Tarihte Nasıl Öldü? Ertuğrul Gazi Nasıl Ölmüştür? Tarihteki Ertuğrul Gazi Ölüm Olayı

Diriliş Ertuğrul Gazi Gerçek Tarihte Nasıl Öldü? Ertuğrul Gazi Nasıl Ölmüştür? Tarihteki Ertuğrul Gazi Ölüm Olayı

TRT 1 ekranlarının fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, Ertuğrul Gazi gerçekte nasıl öldü? Fenomen dizi final heyecanı yaşıyor ve Ertuğrul Gazi'nin ölüm anı merak edilmeye başlandı. 29 Mayıs Çarşamba günü dizinin son bölümünde Ertuğrul Gazi'nin öleceği belirtiliyor.

TRT 1 ekranlarının fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul’da final heyecanı yaşanıyor. Ertuğrul Gazi karakteri 29 Mayıs Çarşamba günü ekranlara gelecek olan sezon finalinde yaşamını yitirecek. Diziyi takip eden milyonlarca kişi Ertuğrul Gazi’nin gerçekte nasıl öldüğünü araştırmaya koyuldu.

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ahlat’ta dünyaya gelen Ertuğrul Gazi, 13.yy’da yaşamış ve Oğuzların Kayı boyunun önderi olarak tarihe ismi yazılmıştır. Kayı boyunun Orta Asya’dan Anadolu kıyılarına gelmesini sağlamış ve Söğüt’e yerleşmiştir. Bizans güçleriyle daima mücadele halinde olmuş, Selçuklular’a biat etmiş ve Cengiz Han ile mücadele vermiştir. Ertuğrul Gazi’nin Savcı, Gündüz Alp ve Osman Bey olmak üzere 3 oğlu vardır. İlk eşi Halime Hatun olan Ertuğrul Gazi’nin 1281 yılında Söğüt’te öldüğü bilinmektedir.

1281 yılında Söğüt’te gömüldüğü bilinen Ertuğrul Gazi’nin mezarının etrafında da Halime Sultan, Hayme, Gündüz, Savcı Bey, Saru Batu, Dündar, Turgut Alp, Samsa Alp, Abdurrahman gibi isimlerin mezarı da bulunmaktadır.

Ertuğrul Gazi Nasıl Ölmüştür?

Tarih kaynaklarında Ertuğrul Gazi’nin nasıl öldüğüne dair net bilgiler yer almamaktadır ancak 1281 yılında öldüğüne dair birtakım bilgiler söz konusudur. Dizide de hem yerli hem de yabancı kaynaklardan edinilen bilgilere göre bir ölüm anının sahneleneceği öğrenildi.