Çiçero filmi gerçek hikaye midir? İlyas Bazna kimdir?

Çiçero filmi gerçek hikaye midir? İlyas Bazna kimdir?

Televizyonda ilk kez ekranlarda olacak Çiçero filmi gerçek hikaye midir ve İlyas Bazna kimdir sorularının yanıtı belli oldu. İşte Çiçero filmi konusu ve hikaye ayrıntıları.

Çiçero filmi, Fox TV ekranlarında ve televizyon ekranlarında ilk kez ekranlarda olacak. 2. Dünya Savaşı Nazi Almanyası’na ajanlık yapmakta olan Anavut asıllı Türk casus İlyas Bazna’nın yaşamını konu alan Çiçero filmi izleyicilerle buluşacak.

Çiçero filmi gerçek hikayeden mi uyarlandı?

Çiçero filmi, 1904 yılında dünyaya gelen ve babasının ölümünden İngilizleri sorumu tutan İlyas Bazna’nın yaşamını konu almaktadır. 2. Dünya Savaşı’nda Ankara’da büyükelçiliklerde uşaklık yapmakta olan ‘’Çiçero’’ lakaplı İlyas Bazna, 1942 yılında Britanya İmparatorluğu’nun Ankara Büyükelçisi’nin uşaklığını yapmıştır. O gün itibariyle elde ettiği belgelerin tamamının fotoğrafını çekerek Almanya adına casusluk yapan Çiçero, yakalanma korkusu sebebiyle de bir süre görevinden istifa etmiştir. Hizmetleri sebebiyle Almanlar kendisine 300 bin sterlin ödeme yapmış fakat daha sonra bu paranın sahte olduğu öğrenilmiştir. İlyas Bazna, 66 yaşında Almanya’da yoksul bir bekçi olarak hayatını kaybetmiştir.

Çiçero film yapımcısı

Çiçero filminin yapımcılığını Mustafa Uslu ve yönetmenliğini ise Serdar Akar üstlenmiştir. Gürkan Tanyaş’ın kaleme aldığı Çiçero filminin müziklerini Onur Özmen, görüntü yönetmenliğini Peter Steuger, sanat yönetmenliğini ise Soydan Kuş üstlenmektedir.

Çiçero film gişe ve hasılatı

Çiçero filmi 381 lokasyonda ve 16 hafta vizyona kalmıştır. 1 milyonu aşkın kişi tarafından izlenen film bu süreçte 11 milyon TL hasılat elde etmiştir.