Babil'de İrfan'ın özür dilemek için hediye ettiği Kuyucaklı Yusuf kitabının konusu ne? Kuyucaklı Yusuf hakkında bilmeniz gerekenler

Babil'de İrfan'ın özür dilemek için hediye ettiği Kuyucaklı Yusuf kitabının konusu ne? Kuyucaklı Yusuf hakkında bilmeniz gerekenler

Sevilen dizi Babil’de gösterilen kitap dikkatlerden kaçmadı. Peki Babil’de İrfan’ın özür dilemek için hediye ettiği Kuyucaklı Yusuf kitabının konusu ne? Kuyucaklı Yusuf hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde.

Star TV ekranlarında yayınlanan Babil dizisi reyting rekorları kırmaya devam ediyor. Yayınlandığı günden itibaren reytinglerin zirvesinde yer alan dizinin son bölümünde dikkat çekici bir olay yaşandı.

Halit Ergenç’in başrolünde yer aldığı dizide Ergenç ekonomi profesörü İrfan karakterini canlandırıyor. Dizide Halit Ergenç’e Aslı Enver, Birce Akalay, Mesut Akusta, Nur Fettahoğlu ve Ozan Güven gibi sevilen isimler eşlik ediyor. Dizinin yayınlanan son bölümünde Aslı Enver’in canlandırdığı Ayşe karakteri İrfan karakteri arasında barış rüzgarları esiyor. Ayşe İrfan’a Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf kitabını hediye ediyor.

Ayşe’nin kafası karışıyor

İrfan Ayşe’nin kendisini ihbar ettiğini düşünse de emin olmadığı için net bir şekilde davranamıyor. Ancak Ayşe’den şüphelenmesi oldukça normal çünkü tüm işaretler Ayşe’yi gösteriyor. Ayşe aslında işe ajan olarak giriyor ve Süleyman’ı takip ediyordu. Ancak tüm bu olanların arasında İrfan’ın yaşadıklarına da tanık oluyor. Bu dönemde Ayşe oldukça kararsız ve kafası karışık bir şekilde yoluna devam ediyor.

“Eskiden her şeyi toplardım”

İrfan Ayşe’den özür dilemek için ona Kuyucaklı Yusuf kitabını hediye ediyor. Ayşe İrfan’ın özrünü kabul ediyor ve İrfan’ın içi biraz olsun rahatlıyor. İrfan Ayşe’ye eskiden her şeyi topladığını ancak oğlu Deniz’in hastalığı ile her şeyin manasını yitirdiğini söylüyor. Ayşe tüm bu olanlarla ne yapacağını bilmez haldeyken yaşanılan bu olay biraz olsun yüzleri güldürecek.

Babil'de İrfan'ın özür dilemek için hediye ettiği Kuyucaklı Yusuf kitabının konusu ne? Kuyucaklı Yusuf hakkında bilmeniz gerekenler

Dizi Kuyucaklı Yusuf kitabının yer alması da dikkat çekti. Kuyucaklı Yusuf Türk Edebiyatının en romantik kahramanlarından biri olarak biliniyor. Hayatın tüm zorlukları ve sertliğine rağmen naif ve lirik duruşunu koruyan Kuyucaklı Yusuf bir yandan da trajik bir sonla bitmektedir.

Kuyucaklı Yusuf hakkında

Kuyucaklı Yusuf kitabı 1937 yılında basılmıştır. İlk basımı Yeni Kitapçı tarafından yapılan roman aynı zamanda Sabahattin Ali’nin ilk romanıdır. Sabahattin Ali daha önce hikaye yazarı olarak dikkat çekmiş ancak bu eserle 100 Temel Eser Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

1985’te sinemaya uyarlandı

Kuyucaklı Yusuf 1985 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Filmde Talat Bulut, Derya Arbaş ve Ahmet Mekin rol almıştır. Filmin yönetmenliğini ise Feyzi Tuna yapmıştır.

Kitabın konusu

Kuyucaklı Yusuf kitabında ailesinin öldürülmesinin ardından tek başına kalan 9 yaşındaki Ali’yi olayı soruşturmaya gelen Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey evlatlık ediniyor. 9 yaşındaki Ali’nin evlatlık olarak Selahattin Bey’in yanına gelmesinden sonrası kitapta anlatılmaktadır. Kitapta köyden kente göç eden küçük bir çocuğun yaşadığı uyum sorununa dem vurulmaktadır.

Sabahattin Ali kimdir?

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 tarihinde Eğridere’de doğmuştur. Tük Edebiyatının efsane isimlerinden biri olan Ali, 2 Nisan 1948 yılında Kırklareli’nde hayata gözlerini yummuştur. Sabahattin Ali kitaplarında toplumun gerçeklerine dikkat çekmiş ve tüm gerçekleri okuyucularına olduğu gibi yansıtmıştır. Usta yazar kendisinden sonra gelecek olan Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatının önek aldığı bir isim haline gelmiştir.

Sabahattin Ali daha çok kısa hikayeler ve öyküler yazsa da adını romanlarıyla duyurmuştur. Usta yazar romanlarında sevgi ve aşk temalarını uzun uzun işlemektedir. Belli aralıklarla siyasi görüşlere de yer veren Ali toplumsal eleştirilerde de bulunmuştur. Kuyucaklı Yusuf (1937), İçimizdeki Şeytan (1940) ve Kürk Mantolu Madonna (1943) romanları Türkiye'deki edebiyat çevrelerinin takdirini toplamıştır.