Atiye dizisinin sembolünün anlamı nedir?

Atiye dizisinin sembolünün anlamı nedir?

Atiye dizisini izleyenler dizideki sembolün anlamının ne olduğu araştırmaya başladı. Atiye dizisinde çizilen sembol simyasal simgeleri ve mitolojik hikayeleri içermektedir.

Netflix’in kısa süre önce yayınladığı Atiye dizisi hikayesiyle büyük gündem yarattı. Diziyi izleyenler Atiye’nin çizdiği ve Göbeklitepe’de de çıkan sembolün ne anlama geldiğini araştırmaya başladı. Atiye dizisindeki sembol pek çok simya simgesinin bir birleşimi olarak dikkat çekiyor.

Simyasal Simge Nedir?

Alchemical Symbols Türkçe anlamıyla Simyasal Simge, simyanın bir parçasıdır ve 18. Yüzyıla kadar, bazı elementleri ve bileşenleri anlatmak için kullanılmıştır. Atiye dizisinde de bu simgelerden bazıları kullanılmıştır. Dizide Atiye’nin çizdiği sembol pek çok simyasal simgenin birleşimidir.

Atiye dizisinin sembolünün anlamı nedir?

Atiye dizisinde çizilen sembolün ortasında Güneş bulunuyor. İki yanında ise Ateş ve Su yer alıyor. Ateş ve Suyun yanında ise Mars ve Venüs bulunuyor. Sembolün en dışında ise Ay yer alıyor.

Bu sembolün tam manası mitolojide yer alıyor. Mitolojide Mars ve Venüs’ün aşkı anlatılmaktadır. Atiye dizisinde ise Venüs ve Mars’ın aşkı Atiye ve Erhan arasında aşkla bağdaştırılıyor. Sembolün en ortasındaki Güneş ise Ay tapınağı olan Göbeklitepe’yi simgeliyor.