2020 SGK Mesleklerin güncel kod listesi

2020 SGK Mesleklerin güncel kod listesi

SGK meslek kodları hem çalışanlar için hem de işverenler için girilmesi ve güncellenmesi zorunlu bir işlemdir. Vatandaşlar ise SGK mesleklerin güncel kodlarını merak etmektedir. İşte 2020 SGK mesleklerin güncel kod listesi.

SGK Güncel Meslek Kod Listeleri merak edilmeye devam ediyor. SGK uygulamalarında bilindiği üzere her mesleğin bir kodu bulunmaktadır. iş verenin yeni işçi alımı yaparken, alınan personel için belirtilen meslek kodlarında en uygun olanını seçerek işe giriş belgesine de bu kodu girmesi zorunlu olarak belirlenmiştir. İşe alınan personelin zamanla işinde değişiklik olacaksa iş verenin bu kodu her değişimde işe alma bildirgesinde de değiştirmesi gerekmektedir.

SGK meslek kodları, SGK’lı olarak aktif çalışan tüm personeller için birebir örtüşen, yapılmakta olan en uygun iş kodunun ve meslek seçilmesini esas almaktadır. Yapılacak iş ile uyumlu mesleklerin adlarını ve SGK meslek kodlarının bilgilerini, “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” üzerine kayıt ettirmesi gerekmektedir. çalıştırılan personellerin ilgili meslek kodlarını yazılı olacak şekilde, SGK yetkili mercilerine bildirmek işverenin yasal zorunluluğudur.

SGK meslek kodları için güncelleme ne zaman yapılmalıdır?

2020 SGK Mesleklerin güncel kod listesi

SGK meslek kodları için güncelleme ne zaman yapılmalıdır sorusunun en kısa cevabı SGK’lı olarak çalışan kişiler için ödenmekte olan prim ve hizmet evraklarında beyan edilen iş tanımı ve işe giriş belgesinde ki meslek kodlarının birbirleri ile örtüşme durumudur. Bu durum 1 Ocak 2018 tarihi ile zorunlu hale getirilmiştir. Bu sebepten dolayı iş verenlerin personelleri ile ilgili kayıt işlemlerini doğru şekilde yapması gerekir. Aynı zamanda personelin işinde veya alanında yaşanan herhangi bir değişişi SGK sistemine güncelleme ara yüzünden değiştirmek gerekir. Bu güncelleme işleminde yaşanacak gecikmelerde cezai işlem uygulanmaktadır.

SGK meslek kodlarında güncelleme nasıl yapılır?

İşverenin SGK ile ilgili olarak meslek kodlarında güncelleme yapabilmesi için yazılı olarak SGK müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekir. İşverenin yapacağı başvuru sonrasında izleyeceği yol şu şekildedir;

 • sgk.gov.tr adresi üzerinden, SGK İşe Giriş bölümüne giriş yapılarak işleme başlanır. Bu işlem için e-SGK şifresi kullanılmaktadır. Giriş işleminin ardından Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri Uygulaması bölümünden işlem yapılmaya başlanır.
 • Sonra İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme yazısına tıklanır,
 • Güncelleme sırası geldiğinde ise önceden bildirilmiş olan meslek kodunun iş yerindeki uygulamaya göre güncellemesi yapılacak olan vatandaşın T.C. kimlik numarasının giriş işlemi yapılır,
 • Bu işlemlerin ardından Sorgula butonuna tıklanır,
 • Sonra Sigortalı Meslek Adı, sütununun içerisine çalışan bireyin meslek adı yazılır,
 • Son olarak da İleri linkine tıklanarak işlem tamamlanır.

Yanlış beyan edilen meslek kodları için idari para cezası uygulanacaktır.

Yanlış beyan edilen meslek kodları için 1 Ocak 2018 yılında çıkan yasa kapsamında idari para cezası uygulanıyor. Bu tarih öncesine kadar herhangi bir para cezası uygulanmazken sistemin zorunlu kılınması ile birlikte yanlış beyan edilen veya beyan edilmeyen meslek kodları için idari para cezası uygulamasına geçildi.

Belirtilen uygulamaya göre 5510 sayılı kanunun 102. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince hatalı olarak bildirilen meslek kodu para cezası tutarı asgari ücretinin 1/10 kadarıdır. İşverenlerin en çok yaptığı yanlışlardan bir tanesi çalışanların meslek kodlarını yaptıkları işe göre değil de çalışanın genel mesleğine göre belirlemesi olmaktadır. Daha sonra ki süreçte çalışanların mağdur olmamaları adına doğru meslek kodu ve veri girişi yapılması hem işveren adına hem işçi adına önemlidir.

Meslek kodları konusunda önem arz eden bir diğer konu ise çalışanların gerçek maaşları üzerinden sigorta bildirimlerinin yapılmasını engellemek olmaktadır. Bu konuda amaç çalışanın ve devletin mağduriyetleri engellemeye çalışmasıdır. Meslek kodları üzerinden çalışanın alacağı maaş tutarları istatistik çalışmaları uygulanmaktadır.

SKG meslek kod uygulaması kimleri kapsıyor?

SGK kodu uygulaması işlemi özel sektör çalışanlarını kapsamaktadır. Özel sektörde SGK’ya bağlı olarak çalışmakta olan 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı işçileri kapsamaktadır.

SGK’ya bağlı olarak çalışan personel işveren kendisi adına SGK’ya bildirim yapmasının ardından, işverenin kendisi adına hangi kodu kullandığını takip edebilmektedir. SGK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden takip sağlayabilirler. Bu işlem için izlemesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • İlk olarak e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir,
 • e-Devlet sistemine giriş kimlik bilgisi ve şifre gerekir.
 • Yapılan kimlik doğrulama işleminin ardından e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz,
 • Yapılan girişin ardından, SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne giriş yapılır.
 • Yapılan giriş işleminin ardından, açılan sayfa üzerinde sorgulama yapmakta olan kişi SGK’ya hangi kod ve meslek işe giriş yapıldığını gözlemleyebilmektedir.