Ana Sayfa DÜNYA Kosova’nın Kritik Askeri Girişimi

Kosova’nın Kritik Askeri Girişimi

Kosova Parlamentosu, Kosova Güvenlik Gücü’nün orduya dönüştürülmesini oyladı. Milletvekillerinin büyük çoğunluğu kararı onaylarken, Sırbistan ve NATO’dan tepki gecikmedi.

10 yıl kadar bir süre önce bağımsızlığını ilan eden Kosova, parlamentoda güvenlik gücünü orduya dönüştürme kararı aldı. Kosova Meclisi’nde yapılan oylamada, milletvekillerinin büyük çoğunluğunun kararı desteklediği görüldü.

Yasa tasasına göre, artık ordu ülke içindeki sivil koruma operasyonlarına katılabilecek ve doğal afetlerde aktif rol oynayacak. Güvenlik güçlerine aynı zamanda yurtdışında operasyonlara katılma yetkisi de veriliyor. Yasal sürecin tamamlanmasının ardından güvenlik gücünün orduya dönüşmesi için pratikte de adım atılacak.

BM Acil Toplanmalı

Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan Sırbistan ise Kosova Meclisi’nde alınan bu karara tepkili. Sırbistan üst düzey yetkilileri, Kosova’da ordu kurulmasının uluslararası hukuka uygun olmadığını savunuyor.  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Birleşmiş Milletlere acil toplantı çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı, Kosova’daki Sırplara askeri müdahale edilmesi halinde, Sırp ordusunun Kosova’daki Sırpları koruyacağını ifade etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’de Kosova’nın ordu kararıyla ilgili açıklamada bulundu. Stoltenberg, dönüşüm için doğru zamanlama yapılmadığını anlattı ve NATO ile Kosova arasındaki ilişkilerin gözden geçirileceğini kaydetti.

Avrupa Birliği’nin kararla ilgili açıklaması ise, dönüşümün kademeli olarak gerçekleşmesi gerektiği yönünde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here