Ana Sayfa GÜNDEM İstanbul Parladı, Meteoroloji Uyardı

İstanbul Parladı, Meteoroloji Uyardı

Meteoroloji Mühendisleri Odası II. Başkanı Ahmet Köse, küresel ısınma ile ilgili olarak uyarılarda bulundu. İklim değişikliği ile ilgili absürtlüklerin devam edeceğini ifade etti.

14
0

Meteoroloji Mühendisleri Odası II. Başkanı Ahmet Köse, küresel ısınma ile ilgili olarak uyarılarda bulundu. İklim değişikliği ile ilgili absürtlüklerin devam edeceğini ifade etti.

Ülkemizde de özellikle yaz ve kış ayları gibi sıcak ve soğuk hava şartlarının belirgin bir şekilde hissedildiği mevsimlerde yaşanan mevsim dengesizlikleri herkesi şaşırtıyor. Özellikle yaz aylarında şiddetli bir şekilde yükselen ve sene boyunca devam eden sıcaklıklar, hem çiftçiyi hem de su işleri ile ilgilenen vatandaşları endişelendiriyor. Yaşanan bu bozulmalarla ilgili olarak TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası II. Başkanı Ahmet Köse önemli uyarılarda bulundu. Küresel ısınmanın etkilerine ve iklim düzeninde meydana gelen bozulmalara işaret eden Ahmet Köse, yaşanan değişimlerin artan bir marjinal değişim ile şiddetleneceğini ifade etmesi ise dikkat çekti.

İSTANBUL YERİNDEN OYNADI

Sabaha karşı İstanbul semalarında şimşek ve yıldırımlar peş peşe patladı ve kenti gün aydınlanana kadar sağanak yağmur sardı. Marmara denizi üzerinde saatlerce devam eden gök gürültülü sağanak yağış İstanbullu vatandaşları ayağa kaldırdı. Yaşanan bu hadisenin de küresel ısınmadan kaynaklandığına değinen Köse, yaşananların ilk veya son olmayacağını söyledi.

Yaz aylarında bu tip mevsim dengesinde yaşanan bozuklukların atmosfer yapısındaki hasara bağlı olduğu uzmanlar tarafından sık sık gündeme yatırılıyor. Bu kapsamda ise dünya çapında herkesin kirli gazlar ve hava kirliliği ile ilgili olarak duyarlı davranması gerekiyor. Atmosfer yapısına zarar veren gazları doğaya filtresiz olarak salmak, ağaçlara zarar vermek ve çevreyi kirletmek iklim bozukluklarında büyük ölçüde etkili oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here