Ana Sayfa DÜNYA İran’dan ABD Restine Rest

İran’dan ABD Restine Rest

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin ülkesine yönelik uyguladığı yaptırımlara rest çekti. Ruhani konuşmasında bağımsız kalacaklarını ve ABD’ye boyun eğmeyeceklerini duyurdu.

37
0

ABD yaptırımlarıyla ilgili konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, atılan adımları baskıcı ve zorbaca olarak nitelendirdi. İran halkının ABD oyununa teslim olmayacağını dile getiren Ruhani, ABD’nin gereken dersi alacağını söyledi ve 11 Şubat tarihini işaret etti. Tüm düşmanların ekonomik ve sosyal oyunlar oynamaya çalıştığından bahseden Ruhani, İran halkının hedefinden dönmeyeceğini kaydetti.

İran’ın güçlü duruşunu gövde gösterisi olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı, yaptırım konusunda dünyada bir ilk yaşandığına dikkat çekti. İlk kez ABD’nin bir millete karşı aldığı tavrın bütün dünyada yankı uyandırdığından söz eden Ruhani, dış siyasetteki başarıyı anımsattı.

Boyun Eğmeyeceğiz

ABD yönetiminin büyük bir rahatsızlık içerisinde olduklarını dile getiren Ruhani, asla boyun eğmeyeceklerini söyledi. ABD’nin Irak, Suriye ve Yemen politikasının istedikleri gibi olmadığını aktaran Ruhani, bunun acısının İran’dan çıkarılmak istendiğini savundu. İran halkının Türkiye, Irak ve Azerbaycan ile güçlü ilişkilere sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Ruhani, ilişkilerin güçlenmekte olduğu mesajını verdi.

Ekonomik savaş başlatanlara karşı teslim olmayacaklarını anımsatan Ruhani, İsrail’in ABD’ye yanlış bilgi verdiğini savundu. Doğrudan kurum ismi veren Ruhani, İsrail ve Halkın Mücahitleri Örgütü tarafından bunun yapıldığı ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here