Yurt dışı sürücü belgelerinde yeni düzenleme; Süre 2 yıla çıkarıldı

Yurt dışı sürücü belgelerinde yeni düzenleme; Süre 2 yıla çıkarıldı

Yurt dışında alınan sürücü belgeleri ile Türkiye'de araç kullanılması ile ilgili yönetmelik üzerinde değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik ile birlikte söz konusu ehliyetlere sahip olan vatandaşların Türkiye'de araç kullanma süreleri en fazla 2 yıl olarak belirlendi.

Türk vatandaşı olan ve yurt dışında yaşayan vatandaşları ilgilendiren çok önemli bir karara imza atıldı. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik üzerine alınan kararda yurt dışında alınan ehliyetlerin Türkiye'de kullanım süreleri uzatıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre, yut dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, yaşadıkları ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle araç kullanma süreleri, Türkiye'ye giriş yapmalarından sonraki izleyen tarih 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı.

Farklı ülke ehliyetine sahip olan ve 6 aydan fazla Türkiye'de bulunan vatandaşların ise araç kullandıkları süreç içerisinde dış temsilciliklerden veya noterden aldıkları onaylı Türkçe tercümeli sürücü belgelerini yanlarında bulundurmak zorunda kalacaklar. Alınan kararla birlikte 1 yıldan 2 yıla kadar uzatılan sürenin bitmesi sonucunda ise Türkiye'de araç kullanabilmek için ehliyetlerini Türk ehliyeti ile değiştirmeleri gerekecek.