Türk Hava Kurumu'na flaş karar! Eski Gümrük Bakanı kuruma kayyum olarak atandı

Türk Hava Kurumu'na flaş karar! Eski Gümrük Bakanı kuruma kayyum olarak atandı

Türk Hava Kurumu'a flaş bir kararla kayyum ataması yapıldı. Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı'nın kuruma kayyum olarak ataması yapıldığı bildirildi.

Yazın bir çok yerde çıkan ve söndürme çalışmalarındaki yetersizlikleri ile tepki gören Türk Hava Kurumu'na (THK) kayyum ataması yapıldı. Kuruma kayyum olarak eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı’nın görev yapacağı öğrenildi.

Geçtiğimiz aylarda kurumla ilgili geçmişe yönelik soruşturma başlatılmış ve THK'nın geçmişten gelen 1.4 milyar TL borcu olduğu ortaya çıkmıştı. Başlatılan soruşturma ile ilgili yapılan açıklamada ise "Uluslararası bağımsız denetim kurumunun yaptığı çalışmalar sonucu THK’nın tüm şirketlerinin iflasta olduğu, tüm mallarının hacizli olduğu tespit edilmiş, idari ve adli kovuşturmayı gerektiren onlarca dosya ortaya çıkarılmıştır" ifadeleri kullanılmıştı.

Soruşturma sonrasında ortaya çıkan borçlanma yla ilgili Vakıfbank' ile yapılandırmaya gidilmişti. Söz konusu soruşturma ile ilgili THK'dan yapılan yazılı açıklamada, aynı zamanda Onursal Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile borçları yapılandırma kararı aldıklarını ifade edilmişti.

Türk Hava Kurumu'nun (THK) yazın çıkan orman yangınlarında yangın söndürme araçlarının kullanılmaması büyük tepkilere neden olmuş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile karşılıklı açıklamalar yapılmıştı.