Soylu, deniz yolculuğu taşımacılığı yapan esnafla bir araya geldi

Soylu, deniz yolculuğu taşımacılığı yapan esnafla bir araya geldi

“Kim Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını istiyorsa S-400 meselesinde ‘Evet hükümet doğru yapıyor’ diye haykırmalıdır diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, S-400 hava savunma sisteminin 'özgürlük ve bağımsızlık' deklarasyonu olduğunu söyledi.

“Kim Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını istiyorsa S-400 meselesinde ‘Evet hükümet doğru yapıyor’ diye haykırmalıdır diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, S-400 hava savunma sisteminin 'özgürlük ve bağımsızlık' deklarasyonu olduğunu söyledi.

Sahil Güvenlik ekiplerinin sık denetim yaptığına ilişkin şikayetler üzerine güvenliğin önemli olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, İstanbul Eminönü’nde deniz yolcu taşımacılığı yapan esnaflarla bir araya geldi.

Soylu, “Bu sizin için de doğru olandır. İş eğer işin yürütümünü aksatma boyutuna gelirse ben ona müdahale ederim. Bazen sefer esnasında denetim yapması gerekebilir. Belki sefer esnasında yapması gerekeni limanda bulamayabilir. Bizim de kendi adımıza risklerimiz var. DEAŞ buralarda dolaşıyor, siz farkında değilsiniz. Hedefi ekonomik ve turistik tesislerdir. PKK'nın üç hedefi var. Güvenlik birimleri, turistik tesisler ve ekonomik tesisler. 31 Aralık 2016'dan itibaren İstanbul'da herhangi bir terör olayı yok. Ben işin yürütümünün engellenmesi istemem. Bu şehirde makina, teker dönecek. Teker dönerken de siz de biz de güvenliği bir vesileyle sağlayacağız” dedi.

Esnafın dertlerini dinleyen Bakan Soylu, 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimlerinde tekrar aday olan CHP’li Ekrem İmamoğlu ile ilgili de konuştu.

Bakan Soylu, “1.5 ayda rotasını şaşırdı, 1.5 ayda öfkesini kontrol edemiyor. Bana diyor ki 'Senin İstanbul'da ne işin var?' Ben sanki Ankara'nın İçişleri Bakanıyım. Ben de ona söylüyorum. Duysun gene söyleyeceğim. PKK nereye sızmaya çalışırsa ben oradayım. Çünkü Doğu ve Güneydoğu'da yaptığımız meseleden sonra gelip İstanbul'da birileri İstanbul'un zenginliği üzerinden yeniden PKK'ya can suyu vermeye çalışırlarsa, ben de bunu engellemeyecek olursam, şehitlerimin ruhunu muazzep ederim. Böyle bir tecrübeyi bizim hep birlikte Türkiye'nin istifadesine sunmamız gerekir” dedi.

Rusya’dan alınacak olan S-400 hava savunma sistemi hakkında da konuşan Süleyman Soylu, “Niye S-400 için mücadele ediyoruz. Derdimiz ne? Eğer almazsak yanlış yaparız. Çünkü S-400 alma günümüz bizim bugündür. S-400 bir özgürlük ve bağımsızlık deklarasyonudur. Kim Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını istiyorsa, S-400 meselesinde 'evet hükümet doğru yapıyor' diye haykırmalıdır. Amerika'dan istedik, verdin mi, vermedin. Çamura yattı. Şimdi kendimiz alıyoruz, bugün gücümüz yetti. Dün yetseydi, dün alırdık. Bundan geri dönmemek lazım” dedi.

2,5 yıldır bakanlık yaptığını ve hukuk içerisinde hareket ettiklerini belirten Soylu, “Hukukun dışında bugüne kadar bir adım atmış olsaydım PKK ve onun ortakları, uyuşturucu tacirleri ve onun ortakları, bugüne kadar her yerimizde açığımızı arayan muhalefet ve ortakları ipliğimizi pazara çıkarırlardı. Ne yaptığımızı biliyoruz” diye konuştu.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığa geldiğinde verilerin kopyalanması talimatı vermesinin hukuken ve ahlaken yanlış olduğunu söyleyen Soylu, “Sen başka bir filmin içerisindesin. Onları vereceksin Canan'a, tahrip edecek. Nasıl olsa bize ait bir değer yok ki kadıncağızda. Ortak değerimiz yok. Ezan değil, bayrak zaten hak getire. Sallayıp sallayıp duruyor. 'Süleyman Soylu'nun cemaat üyeliğini biliriz' diyor. Doğru, bilirsin. Çünkü ben domuz yiyerek büyümedim. Çünkü ben bu toprakların çocuğu olarak büyütüldüm. Topluma kapalı bir insan olarak büyümedim, ailemde topluma açık büyüdü. İktidar partisi ilçe başkanlığından geliyorum, il başkanlığı yaptım, genel başkanlık yaptım, İçişleri Bakanlığı yapıyorum bir tek suistimalimi görebiliyor mu?” şeklinde konuştu.