18 Ocak 2020 Cumartesi 15:47
Senet kırdıran banka ve faktöring firmaları
Takip Et:

Mübadele ticaretin temelini oluşturmaktadır. Mübadele farklı malların birbirleri ile değişimi anlamına gelmektedir. İnsanoğlu bundan binlerce yıl önce mübadele sürecini kolaylaştırmak için para denilen ve değişim aracı olarak kullanılacak bir malı icat etmiştir. Para tarih içinde kalıptan kalıba girmiş ve sonunda bugünkü haline gelmiştir. Bugün piyasada farklı para kalıpları vardır. En bilinenleri cebimizdeki banknotlardır. Banknotlar haricinde paraya eş değer diğer kağıtlar vardır. Bu kağıtlardan bir tanesi de senettir.

Peki senet her yerde kullanılabilir mi? Tabi ki hayır! Mahalle bakkalı senet almayacaktır, bu yüzden eldeki senetlerin banknota çevrilmesi gerekmektedir. İşte senedin banknota çevrilmesine senet kırdırmak denilmektedir. Senet kırdıran kurumlar ve bankalar mevcuttur ve kırdırma işleminin bu bilindik kurumlar üzerinden yapılması mantıklı olacaktır.

Senet Kırdırmak veya Nakde Dönüştürmek

Senet kırdırmak genel anlamıyla elimizdeki ticari kağıdın genel geçer para cinsi olan banknota çevrilmesi işlemidir. Tabi ki bu senetleri kıran kurumlar bu işi babalarının hayrına yapmayacaklardır, yaptıkları işten belli bir miktar komisyon tahsil edeceklerdir. Eğer ben senedim için komisyon ödemek istemiyorum diyorsanız senedin üzerinde yazan tahsilat gününü beklemeniz gerekmektedir. Tabi ki bu çok yapılan bir durum değildir çünkü senet kırdırmanın esas noktası nakde olan sıkışıklıktır. Birçok kişi nakit sorununu çözmek için cüzi bir miktar komisyon ödemeyi kabul etmektedir.   

Hangi Kurumlar Senet Kırar?

Senet kıran kurumların başında bankalar gelmektedir. Bankalar kırdıkları bu senetler üzerinden komisyon almaktadırlar. Oranlar vadeye ve bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu farklılıklardan bankalar ciddi oranda karlı çıkmakla birlikte iyi araştırılmadığında senet kırdıranlara karşı acımasız olabilmekteler.

Senet kıran bazı bankalar şu şekilde sıralanabilir; Ziraat Bankası, Finansbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, HSBC, Halk Bankası, Vakıfbank.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankalar üzerinden senet kırdırırken iyice araştırmak gerekir. Araştırılmadığı zaman özellikle zor durumdakilere müşterilere karşı bankalar çok acımasız olabilmektedir. Araştırılarak en iyi oranı veren banka üzerinden senet kırdırmak en iyisidir.

Senet kırdırmanın iki yolu vardır;

1-Faturalı Senet Tahsilatı

2-Faturasız Senet Tahsilatı

Faturalı ve Faturasız arasındaki fark vergiye tabi olup, olmaması ile ilgilidir. Faturalı tahsilatta vergi olduğu için komisyon oranları daha yüksek olurken, faturasız tahsilatta oranlar daha düşük olabilmektedir.

Faktöring Hizmeti Veren Firmalar

Senet kırma işi yapacak firmaların BDDK’ya kayıt yaptırmaları gerekmektedir. BDDK’nın onay vermediği kuruluşlar bu işlemi yapamazlar. Bu firmalar piyasada faktöring hizmeti veren kuruluşlar olarak bilinirler.

 Faktöring hizmeti veren bazı finans kuruluşları şu şekildedir;

ABC, Acar, Ak, Akdeniz, Analiz, Akın, Anadolu, Arena, Atak, Berg, Atılım, Başer, Bayramoğlu, C, Creditwest, Destek, Çağdaş, Çözüm, Deniz, Devir, Doğan, Ekspo, Fiba, Garanti, Halk, Global, GSD, Huzur, ING, Halk, Merkez, İş, Kent, Kredi Finans, VDF, Yapı Kredi, Yaşar, Yeditepe.

Faktöring Kuruluşları Senedi Kırarken Hangi İşlemleri Yapar?

  1. Senedin gerçekliğinin kontrol edilmesi,
  2. Senedin yasal olup olmadığının kontrol edilmesi
  3. Üzerinde bulunan bilgilerin doğruluğu
  4. Aynı senedin ikinci defa kullanılıp kullanılmadığı
  5. Son olarak senet teyit edilir ve işlem biter.

Bütün bu önlemlerin temelinde yatan etken senetlerin karşılıksız çıkmasından kaynaklanan kayıp korkusudur. Bir dönem bütün dünyada ve ülkemizde çok yaygın olan senet dolandırıcılığının izleri kuruluşlar ve kişiler üzerinde hala durmaktadır.

Faktöring Kuruluşları Senetleri Nasıl Kırar

Nakit ihtiyacı olan kişi veya kuruluşlar bu firmalara başvurur ve bunun sonucunda firma gerekli araştırmaları yaptıktan sonra onay verir. Kişi veya kuruluş ile anlaşılan miktar fiyat düşüldükten sonra hemen aktarılır. Sonuç olarak nakde dönüştürülme işlemi gerçekleşmiş olur. Tahsilatı yapan kuruluş senedin gününü bekleyerek senedin gerçek değerini almış olur. Kuruluşun burada iki türlü karı vardır. Birincisi; alınan komisyon, ikincisi ise gerçek gününde tümünü aldığında aradaki farktır.

Senet Kırdırma Komisyonu Hesaplamak İçin Gereken Bilgiler

  1. Senedin üzerindeki tutar
  2. Senede biçilen vade
  3. Kuruluşun talep ettiği oran
  4. Komisyon Oranı

Son Güncelleme: 18.01.2020 15:47
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.