Savunma Sanayii Bakanı Bildirdi:Atak Faz-2 Helikopteri'nin İlk Uçuşu Gerçekleşti!

Savunma Sanayii Bakanı Bildirdi:Atak Faz-2 Helikopteri'nin İlk Uçuşu Gerçekleşti!

Türkiye'nin milli savunma araçlarını yerli olanaklarla üretmeye başladığı sürecin meyveleri toplanmaya başlıyor. Merakla beklenen Atak Faz-2 helikopterinin ilk uçuşu bugün gerçekleştirildi. Konuyla ilgili detayları Savunma Sanayii Bakanı paylaştı.

Türkiye'de savunma araçlarının yerli imkanlarla geliştirilmesi adına bir süredir çalışmalar devam ediyordu. Çalışma kapsamında tanklar, helikopterler ve silahların geliştirildiği bilgisi paylaşılırken, daha önce lansmanı yapılan Atak Faz-2 helikopterinin akıbeti merak konusu olmuştu. Beklenen haber ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'den geldi. Atak Faz-2 helikopterinin ilk uçuşunun başarıyla tamamlandığını aktaran Demir, çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Bakan Duyurdu, Heyecan Arttı

Savunma Sanayii Bakanı İsmail Demir, Atak Faz-2 helikopterinin ilk uçuş denemelerinin bugün Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin tesislerinde gerçekleştirildiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Atak helikopter serisinin yeni ismi Faz-2'de uçuşun tamamlanmasının ardından, yeni helikopterde milli olanakların daha fazla kullanıldığı da belirtildi. Atak Faz-2'nin testlerinin devam edeceği ve 2020'den sonra helikopterin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edileceği bilgisi de paylaşıldı.

Savunma Sanayii Bakanlığının devam ettirmekte olduğu T129 Atak Projesi bünyesinde şuana dek 53 Atak model helikopter üretildi ve çalışmaları tamamlanan bu helikopterler güvenlik güçlerine teslim edildi. Faz-2 serisi içinse ilk etapta toplamda 21 helikopterin üretileceği biliniyor.