Sağlık Bakanlığı farklı pozisyonlarda 81 il genelinde sınavsız personel alımı yapılacak!

Sağlık Bakanlığı farklı pozisyonlarda 81 il genelinde sınavsız personel alımı yapılacak!

Koronavirüsle mücadele kapsamında kararlar almaya devam eden Sağlık Bakanlığı farklı pozisyonlarda 81 il genelinde sınavsız personel alımı yapılacak duyurusunu yaptı. İşte Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan sınavsız personel alım için belirlenen şartlar ve diğer merak edilenler.

Koronavirüs ile mücadelede en büyük koz olarak nitelendirilen sağlık personelleri süreç içerisinde daha rahat olabilmeleri için Sağlık Bakanlığı tarafından personel alım ilanları ile ilgili yeni düzenlemeler yayınlanıyor. Bakanlık tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan ve 81 il için geçerli olan personel alımı vatandaşları heyecanlandırdı.

Sağlık Bakanlığı 2020 yılı için personel almaya karar verdi haberleri sağlık alanlarından mezun olan pek çok vatandaş için umut ve heyecan kapısı haline geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar ile birlikte 81 ilde farklı görevlerde olmak üzere çok sayıda sağlık personeli alınacak.

Sağlık Bakanlığı sınavsız personel alımı yapacak

Sağlık Bakanlığı tarafından hali hazırda yayınlanması beklenen personel alım ilanında bazı değişiklikler yapıldığı aktarılanlar arasında yerini aldı. Değişiklik ile ilgili açıklama yapılırken, “kamu kurum ve kuruluşlarında alınacak olan personellerin, kurum tarafından gönderilen listede ki adaylar arasında yapılacak sınavlar ile belirlenecek. Ancak temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri kapsamında yapılacak alımlarda sadece sözlü yöntemler kullanılarak sınav yapılacak” maddesinde değişiklik yapıldığı dikkat çekti.

Kısaca yapılan bu değişiklik ile Sağlık Bakanlığının alacağı personelleri için ilk aşama olarak görülen sözlü sınavın artık yapılmayacağı anlaşılıyor. Yeni açıklanan bu değişiklik ile birlikte personel alım ilanları 81 için yayınlandı.

Personel alımında sözlü sınav olmayacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan personel alımlarında bu güne kadar ilk aşama olarak sözlü sınav yapılmaktaydı. Tüm dünya genelinde etkisini sürdüren Corona virüs ile birlikte mücadeleyi daha da arttırmak için yeni personel alımına karar veren Sağlık Bakanlığı sözlü sınavların artık yapılmayacağını açıkladı. Alınan bu kadar ikinci bir karara kadar devam edecektir.

Sağlık Bakanlığının geçersiz kıldığı bu sözlü sınavlar, temizlik hizmetleri, güvenlik hizmetleri, bakım ve onarım için personel alımlarında geçerli olacak. Sınavsız işe alım için adayların noter huzurunda kuraları çekilerek işe alım gerçekleşecek. Başvuruda bulunan adayların belirlenen şartları sağlaması önemli olduğu kadar öncelik sıralarına göre de sıralanacaklar. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı belirlediği kadrolarda alacağı personeller kadar aynı sayıda yedek aday belirleyeceğini de açıkladı. Gerekli şartları sağlayan adayların tamamı işe alınacak.

Sınavsız personel alımı şartları nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından alımı gerçekleştirilecek sınavsız personel alımı için aranan şartlar şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • İşlenilen herhangi bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla hüküm yememiş olmak,
  • Erkek adayların askerlik görevlerini tamamlamış ya da askerlik ile ilişiklerinin kesilmiş olması gerekir,
  • Adayların görev başında engel teşkil edecek bir sağlık probleminin olmaması gerekir,
  • Adayların başvuruda bulundukları pozisyonda tecrübe sahibi olmaları gerekir.

Günün kritik manşetlerini hızlı bir şekilde okumak için şimdi Gursesgazetesi mobil uygulamasını indir! -

Gündemin nabzını beraber tutalım mı? Hadi, sen de bizi Instagram’da takip etmeye başla.

Teknolojinin gidişatından en yeni işe alım ilanlarına kadar tüm haberler artık Gursesgazetesi Facebook grubunda! Sen de katıl aramıza!