Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün toplanan bilim kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün toplanan bilim kurulu toplantısın sonrasında kameraların karşısına geçti ve çok önemli açıklamalarda bulundu. İlk defa Ankara dışında toplanan kurul toplantısını bu kez İstanbul'da gerçekleştirdi ve toplantı yaklaşık olarak 3 saat sürdü.

MEGAKENTTE VAKA ARTIŞ ORANI YÜZDE 62

Toplantı sonrasında kameraların karşısına geçen Koca, İstabnbul'da rekor düzeyde artan vaka sayıları ile ilgili yapmış olduğu açıklamada test sonucu pozitif çıkan her 10 kişiden 4'ünün İstanbul^'da yaşadığına dikkat çekti ve tüm sağlık personeli ile yöneticilerin İstanbul'da alarm durumunda olduğunu sözlerine ekledi., İlçe İlçe vaka artış oranın açıklayan Koca,İstanbul'da vaka artış oranı %62 olduğunu vurguladı.

İŞVERENLERE SESLENDİ

Megakente ki vaka artışlarına karşılık olarakda işverenlere seslenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,işverenlere çalışma saatleri konusunda olabildiğince esnek olunmasını tavsiye etti.

AŞI ÇALIŞMALARINA DEĞİNDİ

Aşı çalışmalarına da değinen Bakan Koca,geçtiğimiz günlerde insan üzeriden denenmeye en yakın 3 aşı olduğunu açıkladığını söyledi ve bu aşılardan bir tanesinin hafta sonunda sterilize ve standardizasyon çalışmalarının biteceğini ve gelecek hafta muhtemelen ilk insan uygulamaları başlayabileceğini söyledi.

Yurt dışındaki aşı çalışmalarına da değinen Bakan Koca, faz-3 çalışması yapılan iki aşı olduğunu söyledi ve genel olarak bu aşıların yan etkilerinin tespit edilmediğini anlattı. Bu yurt dışı aşılarınında net sonucunun Kasım ayında belli olacağını sözlerine ekledi.

KISITLAMALAR OLACAK MI?

Kısıtlamalarla ilgili de önemli açıklamalar yapan Bakan Koca, şu anda seyahat kısıtlamasının gündemlerinde olmadığını ancak mekanlarda gece 12'den sonra müzik kısıtlaması gibi uygulamalarının saatlerinin geri çekilebileceğine işaret etti.