S-400'ler için Cumhurbaşkanı ve muhalefetten yapılan açıklamalar

S-400'ler için Cumhurbaşkanı ve muhalefetten yapılan açıklamalar

S-400 faaliyetleri haftaya başlayacak. ABD'den S-400 füzeleri ile ilgili bir yaptırım gelecek mi, ABD'nin Türkiye'ye yapacağı yaptırımlar neler olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya dair açıklamalarından satır başları.

Rus savunma sistemi S-400 füzeleri ile ilgili ABD’den yaptırım gelebilme ihtimali merak edilen bir konu. S-400 füzeleri önümüzdeki günlerde Türkiye’ye ulaşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konu ile ilgili açıklamasında, ‘’Olay teslimat sürecindedir. Daha neyi bekleyeceğiz. Başımızın çaresine bakmayacak mıyız? Düşman saldırsa biz bir yerden sistem bulalım öyle savaşalım mı diyeceğiz? Tedbirimizi hemen almamız lazım” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili muhalefet partilerin açıklamaları şok ediciydi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ”S-400’ler gelse bile depoda küflenmeye bırakılacak” dedi.

S-400 Faaliyetleri Haftaya Başlayacak

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, katılmış olduğu panelde kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Soruların çoğunluğu S-400 konusu hakkındaydı. Temmuz ayının ikinci haftası gelmesi planlanan S-400 füzeleri hakkında İsmail Demir, “ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu bir süre vardı. Bu sürede ilk haftayı geride bıraktık ikinci hafta S-400lerin geldiğini göreceksiniz” dedi. Sürecin Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü dile getiren Demir, füzelerin konuşlanacağı yer hakkında da, “bu konu Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendi değerlendirmesidir” dedi.

Tosta Dönecek

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay bu konu ile ilgili korkularını dile getirdi. Altay bu konuda, “S-400 konularında korkum odur ki, Türkiye'nin ABD ile Rusya arasında tosta döndüğünü göreceksiniz” dedi.

ABD’nin yaptırım yapmayacağını dile getiren Erdoğan’ın Japonya ziyareti sonrası esen sert rüzgârlara AKP yöneticileri tarafından açıklama geldi.

Açıklamada, “ABD'nin yaptırımları ile ilgili bilinenler sır değil, belgelerle bizim tarafımızdan da biliniyor, tedbirlerimizi alıyoruz. Yaptırımlar belirli bir süreye mâl olabilir. Aynı zamanda belirli zorluklarla karşılaşmamıza yol açabilir. Bu bizi kaydırmayacak daha da kuvvetlendirecektir’ dendi.