Prof. Dr. Tevfik Özlü'den kurban eti uyarısı!

Prof. Dr. Tevfik Özlü'den kurban eti uyarısı!

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte korona virüs kurban etinden bulaşır mı? sorularına Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü cevap verdi.

Kurban Bayramına az bir zaman kala korona virüs hastalığını kurban etiyle bulaşıp bulaşmayacağı soruları gündeme gelmeye başladı.

Konuyla ilgili kritik açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den geldi.

KURBAN ETİNDE VİRÜS BİR KAÇ SAAT KALABİLİR

Özlü sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada korona virüs taşıyan bir kişinin herhangi bir yolla etin üzerinde virüs bulaştırması durumunda virüsün burada belli bir süre canlı kalabileceğini dolayısıyla bu süre içinde bulaşma olabileceğini belirtti.

Etin düzgün bir şekilde pişirilmesinden sonra rahatça tüketilebileceğini vurgulayan özlü, çıplak elle ete dokunduktan sonra ellerimizin sabunla yıkamamız gerektiğini anlattı.

HİJYEN ÖNEMLİ

Her zaman olduğu bayramda da kalabalık ortamlarda virüsün bulaşmasının mümkün olduğunu anlatan Özlü, kurban etlerinin pay edilmesi, taşınması vb gibi süreçlerde hijyene dikkat edilmesi gerektiğini , ete dokunduktan sonra ellerimiz su ve sabunla iyice yıkamamız gerektiğini, kesinlikle ağzımıza yüzümüze ellerimizi dokundurmamız gerektiğini vurguladı