Polis olmanın sağlık şartları değişiyor!

Polis olmanın sağlık şartları değişiyor!

Bugün yayınlanan Resmi Gazete yazısıyla polis alımlarındaki sağlık şartlarında değişikliğe gidildiği açıklandı. İçişleri Bakanlığı polis alımlarındaki sağlık şartlarını değiştirdi. Sağlık şartlarındaki değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir kararla polis alımındaki sağlık şartlarının değiştiği belirtildi. Bu kararla polis alımındaki sağlık şartlarının değiştirildi.

Polis Alımlarındaki Sağlık Şartlarında Düzenleme

Emniyet Teşkilat Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle polis olmak isteyen kişilerin sağlık kurulu raporlarında İçişleri Bakanlığı’nca değişiklik yapıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeyle polis olmak isteyen veya polisliğe dönmek isteyen kişiler A dilim sağlık şartlarına uymak durumunda kalıyor. Bu kapsamda adaylar sağlık raporlarını tam teşekküllü hastanelerden alabilecek.

Bir diğer düzenlemeyle ise psikiyatrik hastalığı olan kişiler memur olarak Emniyet bünyesinde çalışamayacak. Ayrıca Polis Meslek Yüksekokulları’ndan mezun olan adaylar A- B- C sağlık şartlarıyla beraber Emniyet Hizmetleri sınıfında yer alabilecek.

Ayrıca düzenlemelerde kimlerin emniyette memur olarak görev alamayacağı da belirtildi. Bu kapsamda E sınıfı sağlık şartları olanlar ise Emniyet Teşkilatı’na memur olarak atanamayacak. Mesleğe geri dönüşte ise D grubu sağlık şartları olanlar Emniyet Hizmetleri Sınıfında görev yapamayacak.