Pençe Harekatı Nerede Yapılıyor? Pençe Harekatının Amacı Ne Hangi Bölgeleri Kapsayacak?

Pençe Harekatı Nerede Yapılıyor? Pençe Harekatının Amacı Ne Hangi Bölgeleri Kapsayacak?

Kuzey Irak’ta bulunan stratejik Hakurk Bölgesine Pençe Operasyonu başlatıldı. Peki Pençe Harekatı Nedir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harekat hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Peki Harekat Nereye Yapıldı? Hepsi ve daha fazlası bu yazımızda yer alıyor…

Pençe Harekatı Nedir? Nereye Yapıldı?

Irak’ın Kuzeyinde bulunan Hakurk Bölgesine askeri operasyon düzenlendi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu operasyon hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamalarında, terör örgütü PKK’ya yönelik olarak yapılan bu operasyonda tüm Mehmetçiklerimize başarılar dilediğini ve dualarının onlarla olduğunu söyledi.

Diğer yandan CNN Türk canlı yayınında Strateji Uzmanı Dr. Naim Babüroğlu, operasyonla ilgili olarak bazı değerlendirmelerde bulundu. Hakurk’un terör örgütü için oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu, bölgenin hem kamp olarak hem de geçiş bölgesi olarak kullanıldığını belirtti. Babüroğlu ayrıca bu bölgenin PKK teröristlerinin Türkiye’ye girmesinde kullanıldığına da dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları tarafından Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi’nden tüm gece boyunca operasyonun idaresi yapıldı.

Obüsler Hedeflerini Vurdu

İlk olarak aralarında Fırtına Obüslerinin de yer aldığı ateş destek vasıtaları teröristlerin konumlandığı bölgeleri top atışına tuttular. Top atışları sonrasında bölgeye hava harekatı düzenlendi ve savaş uçakları gönderildi. Ayrıca SİHA ve İHA’larda operasyona destek verdiler.

Bölgeden Patlama Sesleri Geldi

Hedeflerin top atışına alınması sonrasında komandolar bölgeye giriş yaptı. Helikopterlerle alana indirilen askerler hedefleri ortadan kaldırdılar.

Ateş destek vasıtaları ve savaş uçakları tarafından yapılan atışlar sonrasında, teröristlerin sığınak olarak kullandıkları mağaralar ateş altına alındı. Mühimmat depoları vurulurken bölgeden patlama sesleri geldi.

Milli Savunma Bakanlığı Açıklama Yaptı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında Pençe Operasyon Planı bünyesinde dün öğleden sonra Kara Kuvvetleri Topçu Bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Irak’ın kuzey bölümünde yer alan terörist yuvalarının bombalandığı ifade edildi.

Atışlar sonrasında saat 20.00’da bölgede komando tugayınca bir harekat başlatıldığı belirtildi. Operasyonun ATAK helikopterleri eşliğinde planlandığı şekilde devam ettiği ifade edilirken, operasyonun genel amacının bölgedeki sığınak ve mühimmat depolarının yok edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi olduğu kaydedildi.