Palu ailesi davasında son durum ne? Palu ailesi davası gelişmeleri

Palu ailesi davasında son durum ne? Palu ailesi davası gelişmeleri

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında Türkiye gündemini alt üst eden Palu ailesi davasında son durum ne konusu merakla araştırılıyor. İşte Palu ailesi davası gelişmeleri ve savcının ceza talebine ilişkin detaylar.

Kamuoyunun Palu ailesi olarak tanımladığı davanın 5. duruşması Kocaeli Adliyesi’nde görüldü. Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmada Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael ve Hava Palu, İsa Palu, Fatih Palu ve avukatları da hazır bulundu. Aile üyeleri, güvenlik önlemleriyle adliye binasının arka kapısından içeriye girdi.

Mahkemede söz alıp savunma yapan Tuncer Ustael, kendisinin suçlu olmadığını ve Tanhal ailesinin suçlu olduğunu belirtti. Ustael ise suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek ‘’Harun Palu’nun ifadeleri yanlıştır. Tanhal’ların çok sayıda cinayetlerinin ortaya çıkmaması için Meryem’i öldürdüler.’’ diye konuştu.

‘’Kan davasını bitirebilmek için evin tapusunu istediler.’’

Cezaevinde kaldığı süreçte Hava Palu’nun sık sık ziyaretine geldiğini belirten Harun Palu, bu süreçte Hava’nın bir gün cezaevinde yanına gelip Tanhal ailesinin kan davası başlattığını söyledi. Ailesinin sürekli tehdit edildiğini konuşan Palu, kan davasının kapatılması için ev tapusunun istendiğini de ekledi. Tuncer’e değil, Hava’nın kendi kardeşine vermesini isteyerek tapuyu verdiğini konuşan Palu, ‘’Daha sonra Hava tapuyu Tuncer’e vermiş. Tuncer de o parayı yemiş.’’ diye ekledi.

‘’Meryem ilk göz ağrım.’’

Hava Palu ise suçsuz olduklarını öne sürdü ve Tuncer’e yardım etmediğini söyledi. Meryem’in ilk göz ağrı olduğunu konuşan Palu, ‘’Onu ölmeden mezara koyar mıyım, ona kıyar mıyım? Tuncer’in dedikleri yalan. Eşimin dedikleri doğrudur. Meryem ve Melike’yi biz öldürmedik. Ben onlayın yüzünden cezaevinde yatıyorum. Cezaevinde çok mağdurum. Tahliyemi istiyorum.’’ diye tamamladı.

Savcıdan Tuncer Ustael için ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında sanık Tuncer Ustael’in, Meryem Tanhal’ı nitelikli öldürme, tasarlayarak canavarca eziyet çektirerek öldürme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapsine, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçundan 5 yıl hapsine ve Meryem Tanhal’a ait banka ve kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Hava Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Emine Ustael ve Fatih Palu hakkındaysa Meryem Tanhal’ın öldürülmesine yardım etmek, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçlarından üst sınırdan ceza istendi. İsa Palu’nun ise Meryem Tanhal’a ait olan banka ve kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan cezalandırılması talep edildi.

Mahkeme heyeti, Meryem Tanhal’ın adli emanette bulunan kimliğinin İl Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilip ölüm ilanının verilmesine hükmetti. Duruşmanın 13 Şubat’a ertelenmesine karar verildi.