Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır? Oyların Geçersiz Olacağı Durumlar Neler?

Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır? Oyların Geçersiz Olacağı Durumlar Neler?

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde oy hangi durumda geçersiz sayılır? 31 Mart günü milyonlarca kişi yerel seçimler için oy kullanacak. Ancak bazı durumlarda oylar geçersiz kabul edilecek. İşte oyların geçersiz olacağı durumlar.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimine yalnızca saatler kaldı. Milyonlarca kişi belediye başkanlarını ve muhtarları belirleyecek ancak oy kullanırken bazı hadiseler sebebiyle oylar geçersiz kabul edilmektedir.

Oy pusulalarının yırtılması veya koparılması durumlarında, ‘’evet’’ mührü dışında herhangi bir ibare bulunan pusulalar reddedilecektir. Karalanan, çizilen veya herhangi bir araçla işaretlenen pusulalar da geçersiz kabul edilmektedir.

Oy pusulasında yer alan yazıların dışında herhangi bir şeklin çizilmesi, yazı veya sayı yazılması da oyların geçersiz olmasına sebep olacaktır. Geçtiğimiz seçimde sandık kurulunun mühür vurmadığı oyların da kabul edilmesi konusu tartışmalara sebep olmuştu. Mühürsüz oy pusulaları konusunda YSK filigranı olması şartıyla yine aynı uygulamanın geçerli olacağı belirtiliyor.