12 Şubat 2019 Salı 23:20
Nerede Oy Kullanacağım? 2019 YSK Seçmen Sandık Sorgulama Ekranı! 31 Mart Yerel Seçimleri Seçmen Bilgisi
Takip Et:

2019 YSK Seçmen Sorgulanması

Milyonlarca seçmenin kafasında, oylarını kullanacakları yerler ile ilgili soru işaretleri bulunmaktaydı. YKS Seçmen sorgulama sayfası kullanıma açıldı. Böylece seçmenler oylarını nerede kullanacaklarını öğrenebiliyorlar.

YSK’nın 31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimler kapsamında düzenlediği seçim takvimi uygulanıyor. YSK seçmen listelerini 31 Ocak’dan itibaren netleştirdi ve seçmenlerin oy kullanacağı sandıklarda böylece belirlenmiş oldu.

Seçmenler Oy Kullanacakları Yerleri Öğrenebilecekler

Yerel seçimlerde oyların kullanılacağı sandık bilgileri YSK tarafından netleştirildi. YSK’nın web adresinde bulunan seçmen sorgulama sayfası da kullanıma açıldı. Seçmenler oylarını nerelerde kullanacaklarını YSK’nın intenet sitesinde bulunan “seçmen sorgulama” bölümünden öğrenebilecekler. Seçmenler bugün itibari ile e-devlet sistemi aracılığıyla da oylarını kullanacakları yerler hakkında bilgi alabilecekler.

Oyların Kullanımı

YSK’nın intenet adresi üzerinden, oyların nasıl kullanılacağına dair bir tanıtıcı rehber ilan edildi. Bu kapsamda oy kullanma işlemi 5 adımda anlatıldı. Bu adımlar aşağıda sıralandığı şekilde.

1-) Oyun verileceği gün seçmenler yanlarında T.C. Kimlik Numaralı; T.C. Kimlik Kartı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, resmi kurumlarca verilmiş olan kimlik kartları ve benzeri olarak üzerinde resim olan ya da resmi nitelikte olan belgelerini bulundurmaları gerekmektedir.

2-) Birleşik oy pusulalarının, zarf ve “EVET” mührünün alınıp kapalı bölüme geçilmelidir.


3-) Birleşik oy pusulalarında seçilen bölüme mührün basılması ve pusulanın zarf içine konarak kapatılması gerekmektedir.

4-) Oy zarfı sandığa atılmalıdır.

5-) Sandık seçmen listesinde ismin olduğu yerin önüne imza atılmalıdır.

Öğrenciler Öğrenim Gördükleri Yerlerde Oylarını Kullanabilmekteler

Öğrenci olan ve oy kullanabilen, aynı zamanda öğrenim gördükleri yerlerde oy kullanmayı talep eden seçmenler, öğrenim görmekte oldukları kurumdan, o kurumun öğrencisi olduklarına dair ve kalmakta oldukları yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına dair belgeleri alarak, nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. Bu işlemin ardından tescil edinmiş adrese dair imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir kopyasını ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına vermeleri gerekmektedir. Bu noktada bilgilendirme yapmamız gereken bir diğer husus ise bu açıkladığımız talebi Askeri Öğrencilerin gerçekleştiremediğidir.

Nüfus Hizmetler Kanununun 50. Maddesinin 3. Fıkrası gereğince özel vekâletname aracılığı ile başvuruda bulunanlar yalnızca vekâlet veren kişi için adres beyanında bulunabilmektedirler.

Görme ve Ortopedik Engelli Seçmenlere Kolaylık Sağlanıyor

Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını, aynı 75 yaşında ya da daha üzeri bir yaşta olan seçmenler gibi aile bireyleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kurulacak olan sandıklarda verebilirler. Engelli olarak kaydın olduğuna dair bilgilerin kontrol edilmesi için www.ysk.gov.tr web sitesine gidilerek veya telefonlara indirilecek “Seçmen Sorgulama” uygulaması ile ya da e-devlet sistemi aracılığı ile öğrenilebilmektedir.

Engelli kaydının bulunmaması halinde, askı dönemi içinde www.ysk.gov.tr web adresinden alınabilecek olan “Engelli Beyan Formu” nun doldurulmasıyla şahsen ya da bir yakın tarafından İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na, yine bu kuruma gönderilmek üzere muhtarlıklara veya Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulması durumunda sistemdeki bilgiler Engelli olarak değiştirilecektir.Son Güncelleme: 12.02.2019 23:20
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler