Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: İşten çıkarma yasağında kapsam daraltıldı!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: İşten çıkarma yasağında kapsam daraltıldı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle işçilerin işten çıkartılmaması gerektiği ile ilgili çıkarılan yasaya birtakım istisnalar getirildi. Fesih yasağı kapsamında yapılan değişiklikte ise iş hukukunda mevcut fesih sisteminden farklı bir sürecin işlemesi sağlandı. İşte, söz konusu değişiklikle ilgili detaylar..

Koronavirüs salgınıyla birlikte yürürlüğe konulan işveren tarafından işçinin iş sözleşmelerinin feshetmesiyle ilgili konulan yasakları ve bu yasakla bağlantılı olarak işçiye ücretsiz izin kullanma hakkı uygulandı. 17 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe giren yasa taslağının geçerlilik süresi salgını sürecine bağlantılı olarak 17 Mart tarihine kadar uzatıldı.

Söz konusu kanunun yürürlüğe girmesinden hemen sonra işverenin sadece ahlak ve iyi niyet kurallarını çiğnemesi sonucu iş sözleşmesini fesih yapabilme durumu getirilirken kötü niyetli birçok işverenin normal şartlarda işçide böyle bir davranış bulmasa bile varmış gibi göstererek sözleşmelerini feshettiği ve işçinin çıkışını SGK'ya bu yönde bildirdiği ortaya çıktı.

SGK'ya çıkış koduyla bildirilen işçinin işsizlik ödeneğinden faydalanma durumunun da ortadan kalkmasıyla birlikte işçilerin tutanak ve sonrasında yapılan yargılamaları sonucunda bu yönde bir davranış göstermedikleri tespit edilmesi durumunda İŞKUR ve SGK'ya başvuran işçilerin hem işsizlik ödeneğinden faydalanabildikleri hem de işverenleri hakkında denetime tabi tutularak idari para cezasının uygulanmasıyla ilgili durumun önü açma hakkında sahip olmaları sağlandı.

TBMM'de kabul edilerek yasalan kanuna ek söz konusu fesih maddesine ise birtakım istisnaların getirildiği ve fesih yasağının kapsamında bir takım daralmalar yapıldığı bildirildi. Yapılan değişikliklerde ise iş verenin herhangi bir sebep nedeniyle kapanması veya faaliyetinin sona ermesi ilgili mevzuat kapsamında ve fesih dışına çıkartıldığı ve iş verenin geçerli fesih nedenini oluşturan bu durumlara dayanarak işçilerin sözleşmelerini iptal edebileceği belirtildi.

Sonuç olarak, söz konusu kanun iş yerinin kapanmasını fesih için yeterli sayarken diğer taraftan fesih yasağı kapsamı adı altında olmasa bile işyerini kapatan işverenin başka bir iş yeri olması durumunda işçisine uygun pozisyonlar bulunması halinde işçinin sözleşmesini iptal edemeyeceği ve bu durumda da feshin de geçersiz sayılacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.