11 Mart 2020 Çarşamba 15:20
Mahkumlara Af için son dakika gelişmeleri 11 Mart ceza infaz ve af yasası ceza indirimi çıktı mı? Af yasasında son durum ne?
Takip Et:

Mahkumlara af düzenlemesine yeni değişiklikler geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu af açıklamasından sonra yeni gelişmelerin neler olduğu merak edildi.

Alınan bilgilere göre infaz düzenlemesi için görüşmelerin başladığı belirtildi. Buna göre bazı suçlar için kademeli şekilde indirim yapılacak. Ancak af yasasının ne zaman çıkacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Af yasasında son gelişmeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve Meclis gündeminde de konuşulması beklenen düzenleme ile ceza almama algısı ortadan kaldırılacak. Çok kısa bir süre hapis cezası alan kişiler bile bir süre boyunca cezaevinde kalacak. Uyuşturucu, cinsel, terör, örgütlü suçlarını işleyenler ile mükerrerler yani tekrar suç işleyenler hariç cezaların infazı 2/3 (%67) yerine ½ (%50) olarak uygulanmaya başlayacak.

Kapsam dışı suçlar

MHP tarafından hazırlanmış olan infaz paketindeki suçlara 5 yıllık indirim yapılması bekleniyordu. Ancak AK Parti tarafından yeni bir teklif hazırlandı ve MHP, AK Parti’nin teklifinden sonra kendi teklifini geri çekti. AK Parti’nin sunmuş olduğu teklifte cinsel istismar, örgütlü suçlar, uyuşturucu, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar kapsam dışı bırakılmıştı.

Kapsam dışı bırakılan suçlar şu şekildeydi:

 • Terör suçları
 • Kasten adam öldürme
 • Örgütlü
 • Soykırım suçları
 • Cinsel istismar
 • İnsanlığa karşı işlenen suçlar
 • Kadına ve çocuğa şiddet
 • İnsan üzerinde deney suçu
 • Çocukların cinsel istismar suçu
 • Reşit olmayana cinsel istismar
 • Organ ve doku ticareti
 • Atatürk lehine işlenen suçlar
 • Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzenin yerine başka bir düzen getirmeye ya da bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs
 • Devlet topraklarının tamamını ya da bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya, birliğini bozmaya ya da devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller
 • TCK’nın 76’ncı maddesi gereğince düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet ya da köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence
 • Orman Kanunu’na aykırı suçlar.

Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı

AK Parti tarafı bu konuyu uzman akademisyenler ile görüştü. Yapılan görüşmede cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlardan ceza alan kişilerin cezaevinde kalma sürelerinde değişiklik yapılmamasının, ‘’Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil edeceği’’ riskini ortaya çıkaracağı belirtildi.

Cezaevinde kalma oranında indirim

Bu konunun gündeme gelmesinden sonra infaz düzenlemesinde yeni değişiklikler yapılabileceği gündeme geldi. Toplantıda bazı akademisyenler, kapsam dışı bırakılan suçlarda da kademeli bir indirim yapılmasını önerdi.

Alınan bilgilere göre kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, adam öldürme, terör, örgütlü suçlar ve mükerrer suçlarla ilgili cezaevinde kalma oranında küçük de olsa bir indirim yapılması istendi.

Söz Cumhurbaşkanı Erdoğan’da

AK Parti’nin hukuk kadrosu bu konuda görüşmelerini devam ettirirken çalışmaların Erdoğan’a sunulması ve son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemesi bekleniyor.

Devlet Bahçeli’den af açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, af yasası ile ilgili ‘’Bu olay memleket meselesi. Biz oy için yapmıyoruz, bunu bir daha duyarsam yasayı geri çekerim’’ diyerek tepki gösterdi.

Genel af ile özel af arasındaki farklar

Genel af, kamu davalarının düşmesi ya da ceza mahkumiyetinin tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmasını sağlayan bir ceza hukuku kurumudur. Özel af ise, kesinleşmiş hapis cezasının cezaevinde infaz edilmesinden vazgeçilmesi ya da cezaevinde infaz edilecek sürenin indirilmesi veya hapis cezasının adli para cezasına dönüştürülmesini sağlayan bir ceza hukuku kurumudur.

Özellikle vurgulamak gerekirse ister genel af ister özel af olsun bir suça ilişkin özel hukuka dair taleplerin hak sahibi tarafından ileri sürülmesini engellemez. Hiçbir af çeşidi, bir haksız suçun varlığını ortadan kaldırmaz. Bu sebeple, özel ya da genel affa rağmen suç sebebiyle mağduriyet yaşayan kişiler özel hukuktan kaynaklanan maddi ve manevi tazminat açma haklarını kullanabilirler.


Son Güncelleme: 11.03.2020 15:20
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.