Köyler için planan ''Köy Konut Projesi''ne tepki yağıyor

Köyler için planan ''Köy Konut Projesi''ne tepki yağıyor

Türkiye’nin şehirleri ve köyleri git gide betonlaşıyor. TOKİ’nin projelerinden sonra hem şehir merkezleri hem de köyler betonlaşmaya esir olmaya başladı.

TOKİ’nin Cumhurbaşkanlığı onayıyla yürürlüğe soktuğu “Her Yıl 100 bin Sosyal Konut’’ uygulaması vatandaşlarımızda endişe yaratmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen projeden sonra Köy Konut Projesi de hayata geçirildi. Konuyla ilgili yazı 81 ile gönderildi. Bu belgede 50 kişinin başvurması sonrasında köy yerlerine de konut inşa edileceği yönünde ifadeler içeriyor. Başvuruları muhtarlıklar alacak ve Çevre ve Şehircilik il ya da ilçe müdürlüklerine iletecek. Uzmanlar ise bu projenin köyün doğasını bozacağını ifade ediyor.

Projenin köylere ve doğaya ciddi zararlar vereceğini söyleyen uzman kişiler, 4-5 tane binanın zararlı olmayabileceğini ancak en az 50 binanın yapılmasının büyük zararlar vereceğini ifade etti. Köyün tek tip bir yapıya bürüneceğini, yörelerin karakteristik özelliklerinin yok olacağını söyleyen uzmanlar, ev yapılacağına eski evlerin onarılması teklifinde bulundu.

Uzmanlar, ‘’Köylerin tarım ve hayvancılık desteklerine ihtiyacı var. Köylerdeki sorun konut değildir. Tohum ve tarımdır. Hayvancılıktır.’’ Denildi.