Korona virüsü salgını nedeni ile 5ilde asker uğurlamasına yasak getirildi!

Korona virüsü salgını nedeni ile 5ilde asker uğurlamasına yasak getirildi!

Korona virüsü sayısında artış görülen 5 ilde tedbirler arttırılmaya devam ediyor. Vaka sayısında artış görülen 5 ilde asker uğurlaması yasaklandı.

Korona virüs salgını yüzünden birçok önlem alınan Türkiye’de, 1 Haziran tarihinden itibaren başlayan normalleşme süreci ile birlikte yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Son dönemde bazı illerde artan vaka sayısı nedeniyle alınan yeni önlemler kapsamında 5 ilde asker uğurlaması yasaklandı. 5 ilin Valilikleri tarafından açıklama ile duyurulan önlemin alındığı iller ise şu şekilde:

  • İstanbul,
  • Ankara,
  • Kahramanmaraş,
  • Hatay,
  • Kayseri

İlk olarak İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklama ile gelen asker uğurlama yasağı, Valiliğin İl Hıfzıssıhha Meclisi ile karşılıklı olarak görüşmesiyle alındı. İntenet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre bugün itibariyle herhangi bir etkinlik, kapalı ya da açık mekan farketmeksizin düzenlenen eğlenceler yasaklanmıştır. Bu açıklamanın ardından diğer dört il valiliği tarafından da aynı şekilde açıklamalar yapılmıştır.

Asker uğurlama eğlencelerinin oluşturabileceği riski engellemek için alınan kararlar nelerdir?

Yapılan açıklamalara göre sosyal mesafenin kaybolacağı ve pandemi kurallarına uymayacak bir ortamın oluşacağı asker uğurlamalarına yasak getirilmiştir. Otogar, gar ve havaalanında toplanan asker uğurlamalarında ise kişinin birinci derece akrabaları dışında diğer eş, dost ve uzak derece akrabaların katılımı kısıtlanmıştır. Askerlik işlemi süren askerin bu süreç kapsamında sosyal mesafe kuralları çerçevesinde asker etkinliği veya eğlencelerinde bulunmayacağına dair bir taahhütname alması kararlaştırılmıştır. Bu taahhütnameyi alan ilgili kişi bu taahhütnamenin bir kopyasını bulunduğu ilde ilgili kaymakamlığı teslim etmelidir.

Toplum sağlığını tehdit eden herhangi bir eğlence ve etkinlik düzenleyen askeri yükümlünün bu neticede aldığı adli veya idari para cezasına dair bilgiler kişinin askeri birliğine bildirilecektir. Bu bilgiler kapsamında kurallara uymayan ve asker uğurlaması düzenleyen kişilere Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282. maddesi uygulanarak ceza kesilmesine karar verilmiştir. Kanuni olarak suç olan davranışlar görülmesi halinde Türk Ceza Kanununun 195. maddesi uygulanarak idari ceza ve yükümlülükler yerine getirilecektir. Bu şekilde gerekli denetim arttırılarak devam edecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.