16 Ekim 2019 Çarşamba 14:05
KİT çalışanları kadroya çalışması! KİT taşeronlarına kadro kararı Resmi Gazetede'de yayımlandı!
Takip Et:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi gazetede yayımlanarak yürülüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararında işçilerin 2020 yılında kadroya alınması detaylarında değişiklikler yapıldı.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ve Bağlı Ortaklıklarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı karanamasiyle yapılan düzenlemeye göre önümüzdeki yıl içerisinde kamu işletmelerinin ülke kaynaklarını etkin ve daha verimli kullanmak üzere faaliyetlerini yerine getirmelerini sağlayacak strateji ve yöntemler belirlenerek çalışan sözleşmeli işçilerinde öngörülecek sınav dahilinde başarı olmaları sonucu söz konusu bir kadro oluşturulacağı belirtildi.

Karanamenin 8 .maddesine istinaden yayımlanan yasada KİT 'lerdeki taşeron işçilerin kadroya alınması için şu ifadeler kullanıldı:

'Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 tarihi itibariya en az 2 yıl kesintisiz olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir.


Bu maddenin uygulanmasında, kişilerde aranacak şartların tespiti ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin kapsamının belirlenmesi açısından, 375 sayılı KHK 'nın geçici 23 üncü maddesi hükümleri esas alınır.

Bu madde uyarınca yapılacak atamalar 4 ünü maddenin birinci fıkrası ile 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında doğan kontenjandan, teşebbüslerin talepleri doğrultusunda, her bir kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortakları için Bakanlık tarafındna belirlenecek sayıyı aşmayacak şekilde karşlanır. Bu şekilde yapılacak atamalarda 7 inci mddenin birinci fıkrasında belirtilen usul uygulanmaz.'

KİT KAPSAMINDA KADRO ŞARTLARI NELERDİR?

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) kapsamında hizmet veren taşeronlar için oluşturulması planlanan kadro ile ilgili şartları ise iki farklı maddede tespit edildi.

Sınav Şartı ve 2 Yıl Hizmet Şartı Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2020 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespit Edilmesi Hakkında Kararı dahilinde kadro verilecek olan KİT taşeronlarından istenen şartlardan ilki, 'Bulunulan kurumda 2 yıl kesintisiz olarak hizmet vermiş olmak ve hali hazırda aynı statüde hizmet veriyor olmak.' şeklinde açıklanırken ikinci olarak da, 'Taşeronlar çalışılan kurum tarafından yapılacak olan sözlü veya yazılı sınavdan başarılı olmak zorundadır.' şartı aranacağı belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı karanamesinde ayrıca, Benzer bir çalışma geçici işçi statüsünde istihdam edenler üzerinde de yapılacak olup taşeronlar için alınan kadroların akabinde istihdam statüsü ise işçi olarak tayin edilmesi de belirtildi.Son Güncelleme: 16.10.2019 14:05
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler