Kara Kuvvetleri FETÖ davasında sıcak gelişme! Savcı, 94 sanık hakkında müebbet istedi

Kara Kuvvetleri FETÖ davasında sıcak gelişme! Savcı, 94 sanık hakkında müebbet istedi

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 yılındaki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 142 kişinin yargılandığı davada sıcak gelişme yaşandı. Savcı, 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep eti.

15 Temmuz 2016 yılında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) düzenlemiş olduğu darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan 142 şahıs terör örgütüne yardımdan dolayı gözaltına alınmış ve haklarında dava açılmıştı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına tutuklu ve tutuksuz olarak yargılanan sanıklar avukatlarıyla birlikte katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki yaşanan olaylar ve gerçekleştirilen eylemlere ilişkin yargılanan sanıklar hakkında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fatih Özdemir, esas hakkındaki mütalaasını açıklayacağını belirtti.

Mahkeme heyetinin talep kabulune istinaden mütalaasını mahkeme huzuruna sunan savcı, yargılanan 142 sanıktan 94'ünün "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Savcı Özdemir, aralarında eski tuğgeneraller İbrahim Lütfi Nuhoğlu ve Mücahit Tamer'in de bulunduğu 17 sanığın da 15 Temmuz darbesine yardım ettiği gerekşesini öne sürerek 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ederek yargılanan 2 sanık için "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıla kadar, 5 sanık için ise "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan hapis cezasıyla cezalandırılamsını istedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı karargahındaki bütün eylemlerden sorumlu tutulan sanık Caha'ya darbeciler tarafından alıkonulan 12 kişi için 168, iki kişiyi de kasten öldürmeye teşebbüs suçundan da 40 yıl olmak üzere toplamda 208 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edilirken Sanık Akdağ için aynı suçlamalardan 54 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Savcı Mehmet Fatih Özdemir, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu mütalaasında, sanıklar Altuğ Kayışoğlu, Bahri Bayrak Beraat, Ahmet Erdoğan, Mustafa Kundakçı, Fatih Toran, Ümit Ağaçlı, Ökkeş Yavaş, Ferdi Çalık, Süleyman İmece, Süleyman Kaya, Cuma Aygün ve Abdullah Ballı hakkında beraatine yine aralarında eski albaylar Uğur Karaca ve Nuh Altınsoy'un da bulunduğu 12 firari sanığın ise dosyalarının ayrılmasını, tutuklu sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini belirtti.