İçişleri Bakanlığı tarafından toplu taşıma araçlarında yüzde 50 yolcu yasağı kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından toplu taşıma araçlarında yüzde 50 yolcu yasağı kaldırıldı

Toplu taşıma araçlarında yüzde 50 yolcu zorunluluğu kaldırıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan yolcu kısıtlaması kararı normalleşme süreci çerçevesinde kaldırıldı. Karar İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye duyuruldu.

Normalleşme süreci kapsamında korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler kaldırılıyor. 1 Haziran tarihi itibariyle toplu taşıma araçlarına getirilerin %50 yolcu taşıma zorunluluğu kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle duyurulan karar sonrası şehirlerarası taşımada da yolcu kapasitesi artmış oldu.

Gönderilen İçişleri Bakanlığı genelge içeriğinde yer alan maddeler

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede araçların cinsine ve yoğunluğuna göre ayakta ne kadar yolcu alınabileceği kapsamında karar il ve ilçe Hıfzısıffa kurulları tarafından verilecek.

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede şehir içi toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen kapasitenin yarısı kadar yolcu taşınması kuralı yürürlükten kalktı. İl ve ilçe Hıfzısıffa kurulları tarafından alınan kararlarla araçlarda kaç kişinin taşınabileceğine karar verilecek. Umumi Hıfzısıffa Kanununun 27. Ve 72. Maddeleri kapsamında alınan kararlar uygulanacak. Alınan kararlara uyulmaması durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında adli işlem başlatılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.