Hangi hastalara sokağa çıkmak yasak? Hamileler sokağa çıkabilir mi? Sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor?

Hangi hastalara sokağa çıkmak yasak? Hamileler sokağa çıkabilir mi? Sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor?

Ülkemizde koroanvirüse karşı alnına tedibler kapsamında kronik hastalıklara sahip olan ve 65 yaşından büyük olan vatandaşların sokağa çıkmalarına yasak getirildi. Peki hangi hastalara sokağa çıkmak yasak? Hamileler sokağa çıkabilir mi? Sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor? İşte yasak ile ilgili tüm detaylar…

Türkiye’de ve dünyada etkisini giderek artıran koronavirüse karşı ülkemizde çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kronik hastalığa sahip olan ve 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşların sokağa çıkmalarına sınırlama getirildiği açıklandı. Bu açıklama ardından ise vatandaşlar kronik hastalıktan kastın ne olduğunu merak etmeye ve araştırmaya başladılar.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile beraber kronik hastalığa sahip olan ve 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşların 21 Mart 2020 tarihi gecesinden itibaren sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildi.

Kronik Hastalık Nedir?

Kronik hastalık bir insanın bedeninin bir bölümünde yer alan ve zamanın geçmesine rağmen tam olarak ortadan kalkmayan, tedavi edilmesine karşın yeniden oluşma riskinin olduğu hastalıklar olarak tanımlanmaktadır. Genellikle orta yaşlardan itibaren başlayan ve yaşlılık dönemine kadar devam eden süreç içerisinde kendini gösteren kronik hastalıklar koronavirüse karşı kişilerin bünyesini daha savunmasız hale getirmektedir. Bu bağlamda 65 yaşından daha büyük kişiler ile beraber kronik hastalığa sahip olanlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir. Sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak belirtilen kronik hastalıklar aşağıdaki kısımda sıralandığı gibidir.

“Bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp ve damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları alan kişiler”

Buna bağlı olarak yukarıdaki kısımda sıralanan hastalıkları bünyesinde barındıran ve 65 yaş ve üzerinde bir yaşa sahip olanların sokağa çıkma yasağına uymaları gerekmektedir. Bu yasağa uyulmaması halinde ALO 153 Yaşlı ve Hasta İhbar Hattı’nın aranarak bildirimde bulunabileceği açıklanmıştır.

Sokağa Çıkma Yasağına Uymama Cezası

İlgili yasağa uyulmaması halinde Kabahatlar Kanunun 32. Maddesine göre para cezası ve hapis cezası uygulanabilmektedir.