Genel Af ve denetimli serbestlik müjdesi var mı?

Genel Af ve denetimli serbestlik müjdesi var mı?

Cezaevlerinde kalan mahkumlar ve mahkum yakınları af yasası ile birlikte denetimli serbestlik olup olmayacağını merak ediyor. Son olarak çıkarılan genel af yasasıyla cezaevlerinde kalan binlerce mahkumun tahliyesi gerçekleştirilmişti.

Genel af suçların tamamıyla birlikte ortadan kaldırılmasıdır. TCK’nın 65. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen esaslara göre şahıs hakkında devam eden davanın ve şahsın mahkumiyet süresinin tamamıyla ortadan kaldırılmasıdır. Özel af ile aynı maddenin 2. Fıkrasında belirtilmiştir.

Genel af çıkarmada yetkili olan merci Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Ayrıca Cumhurbaşkanı tarafından da böyle bir karar verilebilmektedir. Af yasası son zamanlarda fazlasıyla gündeme gelmektedir. Geçtiğimiz aylarda af yasası ile hayata geçirilen kararla birlikte pek çok kişi tahliye olmuştu.

Genel Affın Tarihçesi

Genel TBMM tarihinde ilk defa 7 Ocak 1922 tarihinde hayata geçirilmiştir. Cezaların 2’de üçünü tamamlayan kişiler hakkında verilen kararlar ile geriye kalan 3’te birlik ceza süresi kaldırılmıştır. 23 Aralık 1923 tarihinde ise ikinci bir af yasası çıkarılmış ve Cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan sürede işlenen suçların yüzde 50’si yasa kapsamında tutulmuştur.

Ülkemizde en son çıkan ve fazlasıyla tartışmaya neden olan af yasası ise Rahşan Affı’dır. Şartla Salı verme ve Erteleme yasası 22 Aralık 2000 tarihinde devlete karşı işlenen suçlar haricindeki bütün suçların affedilmesini kapsamaktadır. Bu kanun 9 Aralık 2000’de başlayan ölüm oruçlarını bitirmektir. Cezaevlerinde doluluk olduğunu gerekçesiyle yürürlüğe giren yasa Rahşan Ecevit’in tavsiyesi üzerine hayata geçirilmiştir. Yasa kapsamındaki suçlar 23 Nisan 1999 tarihinden önce ki suçları kapsıyordu. Bu af yasası ile birlikte cezaevlerinden yaklaşık 30 bin kişi tahliye edilmiştir.

Genel Affın Dayanağı

Anayasa’nın 87. Maddesine göre genel ve özel af kararı yetkisi TBMM’ye aittir. Mecliste 3/ 5 çoğunluğun sağlanması ile af yasası çıkarılabilmektedir. 2019 yılının Haziran ayında TBMM’de görüşülen af yasası için 330 milletvekili oy vermiştir ve onay almıştır. Ancak meclisteki milletvekili sayısının 600’e çıkarılması ile birlikte af yasası için 360 vekilin oyuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Genel Af Çıkacak Mı?

2019 yılında ülkemizde toplam 232 bin mahkum bulunuyordu. Bu sayı 348 cezaevi için kapasite fazlası olunduğunu göstermektedir. Bu nedenle genel af çıkarılması gerekmektedir. Genel af yasasının gerekli olduğunu gösteren bazı sebepler vardır. Bu sebepler arasında en fazla öne çıkan cezaevindeki sayılar ve cezaevi şartlarıdır.

Ülkemizdeki cezaevlerinde koğuşlara mevcut kapasiteden çok fazla kişi yerleştiriliyor. Bu durum cezasını çeken kişilerin aileleri ile görüşmelerini engelliyor. Ayrıca yargılamanın bulunduğu mahkemeler ile cezaevleri arasında fazlasıyla mesafe bulunuyor. Bundan dolayı cezaevlerine gidecek kişiler zor şartlarda cezaevine gidiyor.

Türkiye’deki siyasi düzensizlik de cezaevlerindeki doluluk oranını etkilemektedir. Özellikle iktidarda yer alan partilerin anlaşamadığı partilere karşı davalar açması düzensizliği göstermektedir. Bu tür mahkumiyetler sorunların ertelenmesine neden olmaktadır. Siyasi nedenlerle gelen mahkumiyet kararları genel af yasasının gelmesi gerektiğini göstermektedir.

Ülkemizde genel affın gelmesini gerektiren sebeplerden bir tanesi de adalet sistemidir. Adalet sistemindeki aksaklıklar genel af yasasının gelmesine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Denetimli Serbestlik 3 Yıl Olacak Mı?

Şu an şartlı salıverme tarihine son 2 yıl kalanlar kalan cezalarını Denetimli Serbestlik Tedbiri uygulanmak suretiyle infaz ediyor. Cezaevlerinde kalan kişiler denetimli serbestliğin 2 yıla çıkarılmasını talep ediyor. Ancak denetimli serbestliğin 3 yıla çıkarılması ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı.

2020 Af Yasası

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan kararlarla birlikte binlerce mahkum tahliye edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı üzerine hayata geçirilen indirim paketiyle 18 Mart 2020 tarihinde infaz düzenleme toplantısı yapıldı. Af yasası kapsamında olan hükümlü sınıflarından doğum yapan kadın mahkumların suçunda erteleme, 70 yaş üzerine evde hapis, gece ve hafta sonu infazı ve yüzde 50 ceza indirimi getirildi.

Yeni çıkarılan af yasasında bazı suçlar kapsam dışında bırakıldı. Bu suçlar arasında;

- Cinsel suçlar,

- Kasten adam öldürmek,

- Mükerrer suçlar,

- Örgüt suçları,

- Terör suçları, yer almaktadır.

Af Yasası İndirim Oranı

Af yasasıyla genel düzenleme kapsamına alınmayacak suçlardan cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticareti, terör suçları ve mükerrer suçlar haricinde diğer cezaların infazı yüzde 67 yerine yüzde 50 olacak. Cezaevlerinde kalma süresinin 5’te 1’i denetimli serbestlik kapsamına alınacak.

Ayrıca elektronik sistem ve kelepçe sistemi devam edecek. Suçları 3 seneden az olan kişiler cezalarını evlerinde çekebilecek.

Yeni yasa ile birlikte doğum yapan kadınlar için de iki yeni düzenleme getirildi. Doğumun üzerinden 1 buçuk sene geçmemiş kadınlar cezaevlerine alınmayacak. Ayrıca doğum yapan kadının suçunda 1 buçuk yıl erteleme yapabilme imkanı da sağlanacak.

Koronavirüs salgınından dolayı 70 yaş üstünde olan ve ceza alan kişilere ev hapsi uygulanacak. 70 yaş üstü kişilerin ev hapsinden yararlanabilmesi için infaz sürelerinin en fazla 1 sene olması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.