Genel Af Çıkacak mı? Genel Af ve Ceza İndirimi Son Dakika Haberleri

Genel Af Çıkacak mı? Genel Af ve Ceza İndirimi Son Dakika Haberleri

2019 senesinde genel af konusu tartışılmaya devam ediyor. Peki Genel Af Çıkacak mı? Mahkum ve mahkum yakınları Genel Af ve Ceza İndirimi hakkındaki Son Dakika haberlerini takip ediyorlar. İşte af yasası ile ilgili detaylar...

Genel Af Çıkacak mı? Genel Af ve Ceza İndirimi Son Dakika!

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM yerel seçimler sebebinden çalışmalarına 24 Şubat tarihinde ara vermişti. TBMM’ de çalışmalar yeniden başlatılacak ve önemli görüşmelerin yapılmasına devam edilecek.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı seçim yerlerinde yapılan itirazlar kapsamında sürecin devam ettiğini ifade etti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nun 16 Nisan tarihinde açılacağını söyledi.

Devlet Bahçeli Konu ile İlgili Konuştu

Özel bir televizyon kanalında basın mensuplarının sorduğu soruları yanıtlayan Devlet Bahçeli, önerilerini meclise verdiklerinden ve bu gibi bir teklifin mecliste görüşülmemesi gibi bir durumun yaşanması ihtimalinin olmadığından söz etti. An itibari ile 49 milletvekilleri olduğunu, kendi imkanları ile bu yasayı çıkaramayacaklarını fakat, yasa üzerinde tekrardan düşünüp bir karar alacaklarını ifade etti. Koşullar olgunlaştığı zaman 5 senelik bir indirim ile kader kurbanlarının yüklerini hafifletmek için çabalayacaklarını belirtti.

Ceza İndirimi Seçimlerden Sonra Çıkar mı?

TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı ceza indiriminin mecliste tartışılması hakkında net bir tarih vermedi fakat seçimlerden sonra mecliste görüşülmesinin yüksek bir ihtimal olduğunu belirtti.

Af Yasasından Kimler Yararlanacak?

Milliyetçi Hareket Partisi, bilindiği üzere 19 Mayıs 2018 tarihine kadar işlenmiş suçlarla ilgili olarak 5 sene koşullu indirimi öne süren kanun teklifini 24 Eylül tarihinde TBMM’ye sunmuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP Grup Başkan Vekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta ile MHP milletvekillerinin imzası ile sunulan teklif, “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi” ismi altında ön plana çıkarılmıştır. Kanun teklifi toplam olarak 8 maddeden oluşmaktadır ve FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayeti mahkumları bu kanun kapsamına dahil edilmemişlerdir.

Teklife Göre Kimler Aftan Faydalanacak?

Teklif 19 Mayıs 2018 tarihinden sonra işlenen suçları kapsama almıyor. Bu tarihten evvel işlenmiş olan ve kanun kapsamı dışında tutulan suçların dışında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 765 sayılı TCK ile özel kanunlardaki suçlar açısından maruz kalınan infaz hükümlerine göre karşılanması gereken toplam ceza miktarlarından şartlı indirim yapılmasını öne süren teklif, bunun sonucunda infazı sona eren hükümlü ve tutukluların serbest bırakılmasını hedeflemektedir.

Teklif kapsamında belirtilen suçların dışında kalan suçları işleyen kişiler hakkında verilen cezalardan 5 sene indirim yapılması talep edilmekte. Süre 5 seneden kısa ise kişiler serbest bırakılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.