Gazeteci Hasan Tahsin Ödülleri Sahiplerini Buldu

Gazeteci Hasan Tahsin Ödülleri Sahiplerini Buldu

52. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Ödülleri dün verildi.İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) düzenlediği 52. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Ödülleri Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)'nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

52. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Ödülleri dün verildi.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) düzenlediği 52. Gazeteci Hasan Tahsin Gazeteciilik Yarışması Ödülleri Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)'nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.


Her 15 Mayıs’ın Hasan Tahsin günü olduğunu hatırlatan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (İGC) Misket Dikmen, “Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’na katılan 110 eser geniş bir jüriyle değerlendirildi. Katılan eserler Türkiye’de basının durumunu da yansıttı. Siyasi haberler, ülke gündemine ilişkin haberler azınlıktaydı. Basın kuruluşların kendilerine oto sansür uyguladığı bir iklimin göstergesiydi” dedi.
Yarışmaya İnsan Hikayleri’nin katılımının çok olduğunu belirten Dikmen, “Bu haberler gösterdi ki hala birbirimizi kucaklıyor, kenetleniyor ve birbirimize inanıyoruz. Basın hiç bu kadar zorlu bir sürecin içine girmedi. Gazetecilik özgür değilse toplum da özgür değildir. Buna sahip çıkmak için önce hukuk dememiz, buna inanmamız gerek. Bunu gerçekleştirirsek, her şey güzel olacak” dedi.
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen 15 Mayıs Gazeteci Hasan Tahsin Yarışması Ödül Töreni’ne CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Bedri Serter, Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan 1.Vekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve çok sayıda davetli katıldı.
Görende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan 1. Vekili Mustafa Özuslu, “15 Mayıs 1919 günü karanlık bir güne uyanan İzmir’de sessiz yığınların sesi, direnişin sembolü olan Hasan Tahsin’i saygıyla anıyoruz” dedi. Özuslu, “Bu salonda bugün onu anabiliyorsak, Anafartalar’da, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Çanakkale’de ve İzmir’de Hasan Tahsin gibi şehit olan binlerce insanımızın kanları sayesinde. Ağır bedeller ödenerek emanet edilen İzmir’i gelecek kuşaklara bırakmak ahlaki ve vicdani bir görevdir” diye konuştu.
100. yıl onur Ödülü Gazeteci Yazar Hıfzı Topuz’a verildi.
İGC Başkanı Misket Dikmen, Hıfzı Topuz’un, yılmaz bir demokrasi ve özgürlük savaşçısı olduğunu, Atatürk’e ve devrimlerine inancı ile basınının ulu çınarı olduğunu vurgularken, Gazeteci Yazar Hıfzı Topuz ise, gazetecilikte direnmenin, dayanmanın önemine değindi. Topuz, “Yılmamak lazım. Asla ödün vermemek lazım. Dimdik durmak lazım. Sonunda başaracağız. Sonunda zafer bizim” dedi.
Öte yandan Gazeteci Hasan Tahsin’in Milli Mücadeledeki yeri ve önemi hakkında çalışmalarıyla katkı yapan Gazeteci Yaşar Aksoy, Zeynel Kozanoğlu, Türkmen Parlak, Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu, APİKAM eski Müdürü Doç. Dr. Oktay Gökdemir’e ve anma etkinliklerine İstanbul’dan katılan Hasan Tahsin’in akrabası Cenk Kiral’a da Hasan Tahsin Plaketi sunuldu.