EYT yasası ile ilgili yeni gelişme varmı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar için  son gelişmeler nelerdir? Yasa ve gündemden son bilgiler

EYT yasası ile ilgili yeni gelişme varmı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son gelişmeler nelerdir? Yasa ve gündemden son bilgiler

Milyonlarca vatandaş erken emeklilik için bekleyişlerini sürdürüyorlar. Peki EYT yasası ile ilgili yeni gelişme var mı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son gelişmeler nelerdir? Yasa ve gündemden son bilgiler bu yazımızda yer alıyor…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar hakkında kendisine yönetilen soruya yanıt veren Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama sonrasında EYT ile ilgili olarak beklenti içinde olanların merakını uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı’na katılım göstermeden evvel Faruk Ilgaz Tesisleri önünde kendisine gelen sorulara yanıt verdi.

Erdoğan’ın makam aracının yanına giden bir kadın Cumhurbaşkanına “Cumhurbaşkanım EYT çıkar mı?” sorunu yöneltti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise şu ifadeleri kullanarak yanıt verdi;

"Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur?"

Kadın ise "Sağlığımız bozuluyor nasıl yapacağız?" demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında zaten emekli olur" cümlelerini kullandı.

EYT’de Son Durum Nedir?

Hbaertürk’ten Ahmet Kıvanç tarafından aktarılanlara bakıldığında bu sene içinde Meclis gündemine EYT’yi alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin’e konu ile ilgili olarak rapor hazırlama görevi vermesi sonrasında vatandaşlar EYT hakkında ümitlenmişlerdi.

Daha önceden CHP, MHP ve İYİ Parti milletvekilleri EYT ile ilgili yasa teklifleri hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sunmuşlardı. Teklif kapsamında 8 Eylül 1999 tarihinden evvel sigortalı şekilde işe başlayan kadınların 20, erkeklerin 25 sene sigortalılık süresi ce 5000 gün prim ödeme koşulunu sağlamaları durumunda yaşı beklemeden emekli olunması ifade edilmişti.

HDP’nin de bu teklife destek vermesi beklenirken, fikir birliği sağlanamadı. Bu sırada MHP’de AK Parti’nin yanında yer aldı.

EYT Kimleri Kapsamına Alıyor?

EYT kapsamına ilk yöntem de 50 yaşını dolduran kadınlar ve 55 yaşını dolduran erkeklerden 3600 günü tamamlamayanlar girecek.

İkinci bir yöntem olarak ise emeklilik koşulları arasında yaş şartı devre dışı kalacak ve çalışma hizmeti ile süresini tamamlayanlar emekli olabilecekler. Bu yöntemin kabul edilmesi durumunda 1994 senesinden sonra sigortaya giren erkek çalışanlar faydalanamayacaklar.

Üçüncü yöntem olarak ise 8 Eylül 1999 senesinden önce işe başlamış olanlardan 5000 günü ve diğer koşulları sağlamış olanlar emeli olabilecekler. Bu kanun çıkarsa EYT’lilerin hepsini kapsayabilmesi için 2024 senesinin 9 Eylül tarihine kadar yürürlükte kalması gerekecek.

EYT’ye Bütçe Ayrıldı mı?

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, EYT’liler için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığı kapsamında sorulan soruya şu şekilde yanıt verdi;

“2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi”