Emniyet’e 23 Bin Personel Alınacak! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Açıkladı!

Emniyet’e 23 Bin Personel Alınacak! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet birimlerine 23 bin personel alımı yapılacağını duyurdu. Polis memuru ve bekçi birimleri için yapılacak alımların görevlendirme bölgesi ise İstanbul olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da katıldığı MHP ve AKP Kadın Kolları ortak toplantısında 15 bin polis alımının yapılacağını duyurdu. Polis alımlarına sık sık değinen Soylu’nun açıklamalarının ardından 24. Dönem POMEM başvuru esasları ve 15 bin polis alımının nasıl ve ne zaman yapılacağı konuları gündeme geldi.

Süleyman Soylu’dan Alımlara Dair Açıklamalar

Süleyman Soylu’nun açıklamalarının ardından, 15 bin polis alımı için gereken kriterler tekrardan gündeme geldi. Soylu açıklamalarında, 15 bin kişilik polis memur alımının yapılacağını ve yeni alınacak adayların büyük çoğunluğunun İstanbul’da görevlendirileceğini belirtti. Ayrıca bekçi alımları ile ilgilide açıklamalarda bulunan Süleyman Soylu, İstanbul’da görevlendirmek için 1200 bekçi alımı yapılacağını ve İstanbul’da görev yapan bekçi sayısının 5 bine çıkarılacağını ifade etti.

Alınacak bekçi ve 15 bin polis alımının ardından İstanbul’u güvenilir bir şehir haline getirmek istediklerini ifade eden Soylu, alımlarla ilgili esaslara da değindi.

Bekçi Alım Koşulları

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

-En az ilkokul mezunu olmak.

-Askerlik hizmetini yapmış olmak.

-6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak, ağır hapis cezası almamış olmak veya affa uğramış olmamak.

-Kamu haklarından mahrum olmamak.

-Memuriyete engel teşkil eden bir durumun bulunmaması.

Polis Memuru Olma Koşulları

-T.C vatandaşı olmak.

-Kamu hizmetlerinden mahrum olmamak.

-Güvenlik ve arşiv soruşturmasının sonucunun olumlu olması.

-Ön lisans veya lisans mezunu olmak.

-Askerlikle ilişiği bulunmamak.

Ayrıca polis alımlarında KPSS şartı da aranmaktadır. Lisans mezunları için 2017-2018 KPSS P3 puan türünden en az 60, ön lisans mezunları için 2016 KPSS P3 puan türünden 70 taban puan almış olmak gerekir.