Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT Mağdurları) Sorunu Ne Zaman Çözülecek? Emeklilikte Yaşa Takılanların Problemleri Ne Zaman Son Bulacak? EYT Sorunu Seçimden Önce Çözülür mü?

Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT Mağdurları) Sorunu Ne Zaman Çözülecek? Emeklilikte Yaşa Takılanların Problemleri Ne Zaman Son Bulacak? EYT Sorunu Seçimden Önce Çözülür mü?

Son zamanlarda problemlerin çözülmesi için tüm partilerden destek gören EYT, hükümet tarafından bir sonuca bağlanmamış olsa da muhalefet partilerin seçim malzemesi olmayı sürdürüyor. Artık bir çözüm getirilmesini isteyen vatandaşlar Emeklilikte Yaşa Takılanların Problemleri Ne Zaman Son Bulacak? Sorunu soruyorlar. Uzun zamandır çözüme kavuşturulması beklenen EYT problemi vatandaşlar açısından giderek büyüyor…

Emeklilikte Yaşa Takılanların Problemleri Ne Zaman Son Bulacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da 1976 senesi ile 1999 seneleri arasında işe girmiş olanlar için kademeli yaş koşulu getirilmesiyle birlikte, 5510 sayılı kanun ile birlikte 30 Nisan 2008’den sonra işe girişini yapanlarda emeklilik yaşı 65 olarak belirlendi. Bu uygulamanın başlatılması milyonlarca kişinin mağdur olmasına sebep oldu. Emeklilik konusunda emeklilikte yaşa takılanların gerçekleştirdiği temel gelişme, 1999 senesinden sonra işe giriş yapacaklar için kadınlarda emeklilik yaşı 38 ‘den 58’e, erkeklerde ise 43’den 60’a yükselmiştir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Deneği öncülüğünde 17 Mart 2019 tarihinde saat 12:00 ile 15:00 arasında İstanbul Maltepe miting alanında büyük bir katılım ile gerçekleştirildi.

Türk Bayrakları ile mitinge katılım gösteren EYT’liler “Meclise takılanlar ittifakı”, “Erken emeklilik değil, Hak ettiğimiz emekliliğimizi istiyoruz” “Yaş-pirim doldu, erken emeklilik hayal oldu” ve “Reis duy sesimizi” yazılı dövizler taşıdı. Üzerinde “Mezarda emekliliğe son” yazılı yeşil bir tabut getiren EYT'liler, sık sık “EYT burada, devlet nerede”, “Edine’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın artık bu yasa” sloganlarını söylediler.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Deneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, özellikle seçime kadar bu sorunun halledilmesi gerektiğini ifade etti. Onların Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak Eylül’den beri ortalama 25 tane toplantı yaptıklarını, bugün Maltepe miting alanında milyonlar ile toplandıklarını ve bir olduklarını ifade etti. Farklı haber kaynaklarından farklı bilgilerin devamlı olarak ortaya atıldığını, kendilerinin resmi bir açıklama yapılmadan hiçbir bilgilendirmeyi dikkate almayacaklarının altını çizdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda bu zamanlarda bu durumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığını, özellikle seçime 10 gün kadar kalmışken böyle bir popülist politikanın uygulanamayacağını söyledi. Seçimlerden sonra her şey düzenine oturduktan sonra tartışılabileceğini belirtti.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar kapsamında, bu durumun mümkün olmadığını, CHP’nin bu grupları istismar ettiğini ifade etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun zamanında SGK Genel Müdürlüğü yaptığını ve 60 yaşından önce emekli olunmasının mümkün olmadığını, SGK’nın erken emeklilik parasını ödemesinin imkansız olduğunu, aksi taktirde batacağını söylediğini anımsattı. Almanya’da bugün emeklilik yaşının 67 olduğunu ve Türkiye’nin Almanya’dan daha iyi bir seviyede ülke olmadığını söyleyerek, bu konunun gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Tuzla’da tersane işçileri ile buluşan Binali Yıldırım ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın gündeme gelmesi konusunda takipçisi olacağını vurguladı.