09 Aralık 2019 Pazartesi 21:49
Doğa Koleji kimindir? Doğa Koleji sahipleri kimdir?
Takip Et:

Ülkemizde devlet okullarından sonra en fazla okul sayısına, öğrenciye ve öğretmene sahip olan kurum olan Doğa Okulları, çalışanları Çarşamba günü maaşlarını alamadıkları için boykot başlattı. Tepkiler halen bazı okullarda devam ederken 3 aydır maaş alamayan öğretmenler kadar veliler ve öğrenciler de tedirgin durumda. Çünkü Doğa Koleji 130 okul, 80.000’in üzerinde öğrenci ve 15.000 çalışanı ile özel okullar arasında en fazla öğrenciye ve çalışana sahip okul konumunda.

Ülkemizde 1.5 milyon çocuk özel okullarda eğitim almaktadır. Bu sayı 2010 yılında 600.000’i zor bulurken 10 yıllık süreçte gerek yeni kanunlar gerekse açılan yeni okullardan dolayı doğan rekabet ortamı sayesinde bu sayı gittikçe arttı ve artıyor. 82.000 öğrencisi bulunan Doğa Okulları bu sayı ile büyük bir Pazar payının da sahibi durumunda. Bu kadar fazla öğrenci ile Doğa Kolejinin aylık cirosu 11.5 milyar TL’ye ulaşıyor. Okul öncesi eğitimden lise son sınıfa kadar Türkiye’nin hemen her ilinde buluna okulun aylık masrafları yaşa ve sınıfa göre 20.000-50.000 TL aralığında. Ağrı ve Bingöl gibi daha küçük şehirlerde aylık ücret 20.000 TL’nin altına düşse de bu sadece istisnai olan bazı şehirler. Okulun toplam cirosuna bakıldığında bir öğrenci yıllık 19.000 TL’ye eğitim almaktadır. Capital 500’ün araştırmasına göre Doğa Kolejinin 2018 yılı cirosu 1 milyar 340 milyon liradır.

2 grup teması sürdürüyor

Edinilen bilgilere göre 2016 yılında Doğa Okullarını satın alan iş adamı Ömer Saçaklıoğlu’nun sahip olduğu diğer şirketi Metal Yapı Konut, bankalara olan borcunu ödemekte zorlanıyor. Şirket bir yandan bankalarla olan teması sürdürürken bir yandan da okulların satışı için başka kişilerle görüşülüyor. Sürecin düzene girmesi için çalışan 2 banka ise Ziraat Bankası ve Denizbank. Bu iki banka okulun satın alınması için gerekli durumları tartışırken borcun çok fazla olması durumundan dolayı anlaşma sağlanamadı. Satış işlemi için bankalardan ziyade kurumlarla da görüşen Metal Yapı Konut, Bilgi Üniversitesi satışı sırasında bilinen Süzer Grup ile görüştükleri doğrulandı. İkinci kurumun ise Aydın Üniversitesi olduğu doğrulandı. İki kurumun da tekliflerine göre borçların ayrı çerçeve ve ayrı anlaşma gerektirdiği açıklandı. Borçlar konusunda ayrı bir anlaşma sağlandığı takdirde iki kurum da okulla ilgileneceklerini de açıkladı. Metal Yapı Konut’un satın almadan kalan borçları da dahil toplam konsolide borcunun 200 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Borcun böyle olduğu tahmin edilirken biri özel bir kamu bankası olan iki banka farklı alıcılar ile görüşme sağlayarak okulun satışını hızlandırmaya çalışıyor. Bankalar asıl amaçlarını kurumu yaşatmak ve öğrencilerin ara dönemde eğitimlerinde sekte yaşamamaları için çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca kurum ile ilgili her durum Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yakın takipte.


Eğitim sektöründe %5 gibi büyük bir paya sahip olan Doğa Okulları borcu olan aile ile birlikte 400.000 insanı da mağdur edebileceği için bankalar ve kurumlar ilgilerini arttırmış durumda.

Eğitim-öğretim yılının yarılanmış olması ve velilerin nerdeyse hepsinin okul ücretlerini peşin olarak vermiş olmasından doğan sıkıntılar ve kayıt dönemlerinin de yaklaşması sonrasında bankalar alıcı bulabilmek için araştırmalarına hız kattı. Borç yükünün fazla olmasından dolayı her alıcıda sorun çıkması elleri bağlarken bankalar potansiyel alıcılar ile görüşmeye devam ediyor.

2 yılda maaş ödeyemez hale geldi

Eski öğretmen Fethi Şimşek bir süre birdersaneye ortak olduktan sonra 2002 yılında Doğa Koleji’ni kurdu. Okulun sahibi olan Fethi Şimşek’in hissedarı olduğu Asist Eğitim Kurumu adlı şirkettir. Okul ve öğrenci sayısı sürekli artan Doğa Koleji, uluslararası alanda eğitim yatırımları yapan Hollandalı Intenational Education Systems BV Asist Eğitim Kurumlarından hisse satın alarak Fethi Şimşek’e ortak oldu. Sonrasında özel eğitim kurumlarının sahipliğinin kesin olarak bilinmesi gerektiği konusunda yasa tasarısı çıkınca okul hisseleri yerli bir gruba apar topar satıldı. 2016 yılında Fethi Şimşek ve Hollandalı şirketin tüm haklarını satın alan Metal Yapı Konut oldu. Bu kısa süre zarfında zarar eden Metal Yapı Konut okulda öğretmenlerin maaşlarını ödeyemez hale geldi.

Metal Yapı Konut’un sahibi Ömer Saçaklıoğlu kimdir?

1980 yılında kurduğu Metal Yapı Konut, inşaat, akaryakıt, enerji, gıda, alışveriş merkezi işletmeciliği ve otelcilik gibi pek çok alanda varlık gösteren bir şirkettir. Eğitime Doğa Koleji’ni satın alarak giren şirket devir işlemleri sonrasında her yıl 100 milyon dolar 5 yıl içerisinde 500 milyon dolar yatırımla kurumun büyüyeceğini vaat etse de 2 yıl içerisinde öğretmen maaşlarını ödeyemez hale geldi.

Hollandalı şirket 2016 yılında satışı yapılan okuldan alacakları miktarı hala alamadığı sebebi ile Metal Yapı Konut’a icra takibi başlattı.

Edinilen bilgilere göre Doğa Koleji’nin eski firmalara olan borcu şuan da 46 milyon dolar. Bankalara olan borçlarla beraber Doğa Koleji’nin toplam borcu 200 milyon dolar sevilerinde.Son Güncelleme: 09.12.2019 21:49
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler