Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ne zaman açılacak?

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ne zaman açılacak?

Ankara Beştepe'de 7 gün 24 saat hizmet verecek olan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ne zaman açılacak merak konusu oldu. İşte Millet Kütüphanesi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Bünyesinde 5 bin adet kitabın bulunacağı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Beştepe’de 20 Şubat 2020 Perşembe günü açıldı. Millet Kütüphanesi bir ilki gerçekleştirerek, çipli kimlik kartlarını kullanıma açtı. Alınan bilgilere göre Millet Kütüphanesi’ndeki kitaplıkların uzunluğu toplam 201 kilometreyi bulmaktadır.

Millet Kütüphanesi diğer kütüphanelerden farklı birçok özelliği barındırmaktadır. Kütüphanede nem ayarı olan özel kutular, çocuklar ve öğrenciler, araştırma yapacak kişiler için de özel bölümler hazırlanmıştır. Çipli kimlik kartları ise ilk kez bu kütüphanede kullanılmaya başlanacak. Kişiler kütüphanelerin farklı alanlarında bulunan ödünç makinelerine çipli kimlik kartlarını yerleştirerek ödünç kitap alabilecekler. Toplam raf uzunluğuyla dikkatleri çeken Millet Kütüphanesi’nin içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın el yazması Kuran’ı Kerim’de yer almaktadır.

Millet Kütüphanesi’nin genel özellikleri

20 Şubat Perşembe günü açılan Millet Kütüphanesi, kütüphanenin ‘’dünyaya açılan kapısı’’ sayılan Cihannüma Salonunda ve Nadir Eserler Kütüphanesinin, kubbesi altında yer alan kemerede, Alak Suresi’nin 4. ve 5. ayetlerinin Türkçe meali olan ‘’O kalemle yamayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir’’ ifadeleri yazılmış bulunmaktadır. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Millet Kütüphanesi’nin içerisinde 2 milyon kitap, 2 milyon süreli yayından oluşan koleksiyon okuyucular ile buluşacak. Basılmış eserlerin yanı sıra elektronik kaynaklara ve dijital eserlere de yer verilecek.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ne zaman açılacak?

Millet Kütüphanesi’nin içerisinde tam 550 bin e-kitap, 120 milyon makale ve rapor bulunmaktadır. Kütüphanenin içerisinde 5-10 yaş grubu çocuklar için Nasreddin Hoca Kütüphanesi, 10-15 yaş grubu çocuklar için de Gençlik Kütüphanesi bulunmaktadır. Millet Kütüphanesi içerisinde aynı zamanda ses ve görüntü kütüphanesi, nadir eserler kütüphanesi, araştırma kütüphanesi, Cihannüma salonu, süreli yayınlar salonu, okuma salonları, Selçuklu Müze ve Sergi Salonu mücallithane, 500 kişilik konferans salonu, teknoloji sınıfları, meslek eğitim sınıfları, özel grup çalışma odaları, film izleme alanları, restoran, kafeterya ve mescit’te bulunmaktadır.

Kütüphane içerisinde aynı zamanda çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik yapay zeka, siber güvenlik, arttırılmış gerçeklik ve kodlama eğitimleri verilecektir.