CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Berberoğlu kararını değerlendirdi; Milletin iradesi yok sayıldı!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Berberoğlu kararını değerlendirdi; Milletin iradesi yok sayıldı!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun vekilliğinin düşürülmesine ilişkin çok sert bir açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu, açıklamasında karar ile birlikte milletin iradesinin yok sayıldığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda bugün okunan Cumhurbaşkanlığı teskeriesinde CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin düşürüldüğü açıklandı. Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçe gösterilerek TBMM üyelikleri düşürülen vekillerden Enis Berberoğlu hakkında verilen karar ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu'ndan sert bir tepki geldi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kararın açıklanması sonrasında resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun vekilliğini düşürülmesine ilişkin verilen kararın milletin iradesinin yok sayılması olarak değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Enis Berberoğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz."

Enis Berberoğlu'nun TBMM üyeliğinin sona erdirilmesi ile birlikte CHP'nin 139 olan milletvekili sayısı son kararla birlikte 138'e düşerken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kararla ilgili bir açıklama yaparak açıklamasında, "Saray’dan gelen talimatla EnisBerberoğlu ve iki HDP’li milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesi millet iradesine kumpastır. Yargıya da yasamaya da talimatı veren aynı tek adamdır. Saray rejimiyle kuvvetler birliği yaratılmış, demokrasi ortadan kaldırılmıştır." diye konuştu.