Çevreci Yasa Uygulaması Netleşti

Çevreci Yasa Uygulaması Netleşti

Resmi Gazete’de yayınlanan Çevre Kanunu gerekçesiyle artık her bir poşet için 25 kuruşluk ücret uygulanacak. Çevre kirliliği ve plastik kullanımının azaltılmasına yönelik bu uygulama resmen hayata geçti.

Plastik poşetlerin tarihe karışması ve her poşet için fiyat uygulaması yapılmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşmeler sürmekteydi. Parlamentodan yeterli oy sayısı çıktı ve kanun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, çevre kirliliğinin önlenebilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması yönünde adımlar atılacak. Depozito uygulamaları yaygınlaştırılacak ve çevre kirliliğine karşı teminat alınmasını sağlayacak birtakım mekanizmalar hayatımıza girecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depozito uygulamasının 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu olacağını duyurmuştu. Ambalajlı ürünlerin satış noktaları depozito uygulama toplama sistemine katılacak ve bütün ambalajları burada biriktirecek.

25 Kuruştan Az Olmamasına Karar Verildi

Marketlerde kullanılan poşetlerin 25 kuruştan az olmamasına karar verildi. Şuanda plastik poşetler için net bir fiyat belirlenmiş değil. Bu konuda son sözü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söyleyecek. Bakanlığın oluşturacağı bir komisyon tarafından fiyat belirlenecek ve fiyatlar her sene güncellenecek.

Depozito uygulamadan piyasaya ambalaj süren firmalara, her ton başına 100 TL cezai işlem uygulanacak. Plastik poşetleri ücretsiz satan yerlere ise satış alanının her metre karesi için 10 TL yaptırım uygulanmasına karar verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.