Çekmeköy'de Düşen UH 1 Model Askeri Helikopterin Özellikleri Neler? UH 1 Tipi Helikopter Özellikleri!

Çekmeköy'de Düşen UH 1 Model Askeri Helikopterin Özellikleri Neler? UH 1 Tipi Helikopter Özellikleri!

İstanbul Çekmeköy'de yaşanan helikopter kazası sonucu 4 asker şehit oldu. Düşen helikopterin UH-1 tipi olduğu ve özellikleri ortaya çıktı.

İstanbul Çekmeköy’de düşen ve 4 askerin şehit olduğu askeri helikopterin modelinin UH1 olduğu öğrenildi. UH1 tipi helikopterlerin omurgası Bell Model 204’e dayanmaktadır. Arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimleri için kullanılmak üzere tasarlanan helikopter ilk olarak 22 Ekim 1956 yılında uçuşa başlamıştır.

Vietnam savaşında kullanılan UH-1B modelinin kabinleri 9 asker ve 3 sedye alabilmektedir. Savaş esnasında askerlere destek verebilmek ve keşfe çıkmak amacıyla kullanılan helikopter şuana kadar 2002 kişiye mezar olmuştur. ABD, 1959 yılında kullanmaya başladığı UH-1’lerin yerine UH-60’ları kullanmaya başlamıştır. Eğitim amacıyla halen kullanılmakta olan UH-1’ler hava ambulansları olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Son 5 Kazada 19 Kişi Hayatını Kaybetti

4 askerin şehit olduğu helikopter kazası sonrasında son 20 yıl içerisinde İstanbul’da toplam 5 helikopter düştüğü belirtiliyor. Kazalar sonucunda 19 kişinin yaşamını yitirdiği ifade ediliyor. İşte yaşanan kazalar;

İstanbul Maltepe’de 6 Eylül 2018 günü Bell 430 tipi helikopterin düşmesi sonucunda 1 kişi yaşamını yitirmiş ve 1 kişi yaralanmıştı.

10 Mart 2017 günü İstanbul Büyükçekmece’de Eczacıbaşı Holding bünyesindeki Skorsky S-76c-2 tipi helikopter T.V. kulesine çarpmıştı. Kaza sonucunda 2’si pilot olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetmişti.

20 Mayıs 2011 gününde Beykoz’da üçü emniyet personeli toplam beş kişi polis helikopteriyle boğaza düşmüştü. Allounette 2 tipi helikopterde Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Özerbir yaralı olarak kurtulmuştu. Ancak 2’si polis 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Son olarak 3 Nisan 1998 günü Taksim semalarında keşif uçuşu yapan ve Atatürk Havalima’na dönen polis helikopteri İstanbul Ticaret Odası fıskiyelerine çarpmıştı. İrtifa kaybeden Puma tipi helikopterde 1’i teknisyen ve 2’si polis olmak üzere toplam 3 kişi şehit olmuştu. 4’ü polis ve bir kadın da yaralanmıştı.