Büyükada’da yapılan toplantı hakkında açılan davada  cezalar belli oldu!

Büyükada’da yapılan toplantı hakkında açılan davada cezalar belli oldu!

Büyükada’da 5 Temmuz 2017'de yapılan toplantıyla ilgili 11 sanık hakkında açılan davada cezalar belli oldu! Bir sanık 6 sene 3 ay ve 3 sanık ise 2 sene 1 ay hapis cezası aldı…

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz 2017’d yaptıkları toplantı ile ilgili insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın yargılandığı davada kararlar verildi. "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarının söz konusu olduğu davada Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Mahkeme Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’a ise örgüte yardım etme suçundan 2 sene 1 ay hapis cezası verdi. Diğer 7 sanık Ali Ghravi, Nejat Taştan, Veli Acu, İlknur Üstün, Nalan Erkem, Peter Frank Steudtner ve Muhammed Şeyhmus Özbekli beraat etti.

Diğer yandan sanıklar Taner Kılıç, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’ın üstlerine atılı suçları işediklerinin sabit olmadığını ifade eden üye hakim, ayrı ayrı beraat etmelerine karar verilmesi gerektiğini dile getirdi. Alınan karara muhalefet şerhi koydu.