Bursa'da Define Aramasında Can Pazarı, 1 Ölü 7 Yaralı

Bursa'da Define Aramasında Can Pazarı, 1 Ölü 7 Yaralı

Bursa’nın İznik ilçesinde define arayan 8 kişi kazdıkları kuyuda mahsur kaldı. 13 saat süren kurtarma çalışmaları sonrasında mahsur kalan 8 kişiden 7'si kurtarıldı, 1 kişi de hayatını kaybetti.

Bursa'nın İznik ilçesine bağlı Elbeyli Mahallesi Kızıltepe mevkisinde define arayan 8 kişi kazdıkları yaklaşık 30 metre derinliğindeki kuyuda mahsur kaldılar. Aralarından bir kişinin kendi imkanlarıyla çıkıp haber vermesi üzerine ekipler olay yerine geldiler.

Definecilerin kurtarılması için seferber olan ekipler kuyuda mahsur kalan 7 kişiyi 13 saatlik bir çalışma sonucu kurtardılar. Yaralı olarak kurtarılan definecilerden birisi hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını keybetti.

Yapılan ihbar sonrasında yaya olarak ve uzun bir süre yürüyerek olay yerine gelen kurtarma ekipleri, içerisinde metan gazı ve karbonmonoksit gazının hakim olduğu kuyuya tam solunum teçhizatı ile girdiler.

Kurtarma ekipleri kuyunun çok dar olması sebebiyle çalışmaların güçlükle yapıldığı öğrenildi. Bölgede dedektörlerle gaz ölçümü yapan ekipler, mahsur kalanların kazı yaparken kullandıkları jeneratörün egzozundan etkilendiğini tespit etti.

Mağaradan sağ kurtarılan Ömer Kocaekşi (35) İznik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kocaekşi’den yaklaşık 1 saat sonra Recep Er (58),mağaradan çıkartıldı. Er’den yaklaşık 1 buçuk saat sonra Mümin Sarıdoğan (60) sağ olarak çıkartıldı.

Daha sonra yapılan çalışmalarda Halil Sarıdoğan (39),Günay Kırbaş (46) ve engelli olduğu öğrenilen Nihat Erden (48) kuyudan çıkarıldı. Mahsur kalan son defineci Adem Makara (45) da yaklaşık 13 saat sonra kurtarıldı. Erden'in kurtarılmasıyla birlikte, arama çalışmaları sonlandırıldı.

Ağır yaralı olarak kurtarılan 60 yaşında ki Mümin Sarıdoğan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.