Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Nedir? 2019 Bekçi Alımları

Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Nedir? 2019 Bekçi Alımları

Mahalle ve çarşı bekçisi alımlarında mezuniyet derecesi İçişleri Bakanlığı'nın inisiyatifine bırakılmıştır. İşte 2019 yılı bekçi alımlarında mezuniyet derecesine ilişkin son gelişmeler...

Ülkenin dört bir yanında mahallelerin güvenliğini tesis etmekle sorumlu bekçiler için geniş bir kadro oluşturulmuştur. Birkaç yıl önce yeniden göreve başlayan bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilmektedir. Bekçi alımlarına başvuracak kişilerin eğitim durumları noktasında henüz net bir duyuru yayınlanmamıştır.

Son 2 Yıldır Lise Mezunlarına Kadro Açılıyor

Çarşı ve Mahalle bekçiliği ile ilgili yönetmeliğin 5. maddesinde adaylarda ilkokulu bitirme şartı aranacağı ibaresi yer almaktadır. Bu ibareye göre ilkokul 4. sınıfı terk bireyler de başvuruda bulunabilmektedir. Ancak maddede İçişleri Bakanlığı’nın bekçi alımları için eğitim seviyesini belirleyebileceği ifadesi de yer almaktadır.

2016 yılında yapılan bekçi alımlarında en az ilkokul mezunları başvuru yapabiliyorken, 2017-2018 yılları için lise veya dengi mezunlar başvuruda bulundu. 2019 yılında yapılacak bekçi alımları için eğitim şartı noktasında henüz bir açıklama yapılmadı. Mart ayında 8 bin bekçi alımı yapılacağına dair açıklamalar yapılmış olmasına karşın başvurulara ilişkin detaylar henüz gün yüzüne çıkmadı.