Bakanlık Londra'ya Sesleniyor

Bakanlık Londra'ya Sesleniyor

FETÖ davasında aranan Akın İpek’in iade talebi İngiltere tarafından reddedilmişti. Adalet Bakanlığı harekete geçti ve Londra Adalet Müşavirini Ankara’ya çağırdı.

Fetullahçı terör örgütü soruşturmasında yargılanan firari sanık Akın İpek’in iadesi için İngiltere ile görüşmeler yapılmıştı. İngiltere, geçtiğimiz günlerde İpek’in Türkiye’ye iadesinin gerçekleşmeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından Adalet Bakanlığı, firari sanık hakkında açıklamada bulundu.

Bakanlık, Londra Adalet Müşaviri ile ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Müşavirin Ankara’ya çağırıldığını paylaşan bakanlık, bilgi ve evraklarda yanlışlıklar olduğunu duyurdu. 87 sayfa ayrıntılı bilgiler verildiğini aktaran bakanlık, belgelerin gönderilen belgelerle aynı olmadığını yazdı. Sanık ve avukatlarının Türkiye ile ilgili asılsız iddialarda bulunduğu ve İngiliz Savcılık ile bunları paylaştığı ortaya çıktı.

Kurumsal Görüş Oluşturulmamaktadır

Adalet Bakanlığı, yapmış olduğu yazılı açıklamada yargılama sürecine bakanlığın müdahale etmesinin söz konusu olmadığını hatırlattı. Yargıtay içtihatlarının bilgi notuyla uyuşmazlık oluşturduğunu duyuran Bakanlık, İpek’in iade talebini sürdürdü.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İngiltere yargısının siyasi nitelik taşıdığını yazdı. Gül, iade talebiyle beyan edilen gerekçelerin kabul edilemeyeceğini dile getirdi ve bir anlamda İngiltere’ye sitem etti.

İpek, T.C. Anayasasını ihlal etmek, hükümeti yıkmaya çalışmak, casusluk, belgede sahtecilik gibi pek çok suçtan yargılanıyor.