Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya Vatandaşları İçin Önemli Vize Açıklaması!

Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya Vatandaşları İçin Önemli Vize Açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması…Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,yapmış olduğu açıklamada Rus vatandaşlarının pasaportsuz bir şekilde Türkiye’ye girebilmesi sağlamak için toplantılara başladıklarını söyledi. Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamalardaki tüm önemli detaylara haberimizde yer verdik.

Dışişleri Bakanı’ndan Vize Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması…Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,yapmış olduğu açıklamada Rus vatandaşlarının pasaportsuz bir şekilde Türkiye’ye girebilmesi sağlamak için toplantılara başladıklarını söyledi. Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamalardaki tüm önemli detaylara haberimizde yer verdik.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Gökçen Özdoğan Enç, kent merkezinde Attalos Heykeli önünde esnaf ve halkla buluştu. Burada kent sakinleriyle kahvaltı yaptı ve daha sonra gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk turizmi için tanıtım çalışmalarında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın oluşturduğu strateji çerçevesinde yurt dışında müşavirliklerde ve büyükelçiliklerde yoğun çalıştıklarını söyledi. Çavuşoğlu, "Ayrı ayrı ofisler faaliyet gösterme yerine, bizim büyükelçilik içinde birlikte çalışmayı sağlamaya çalışıyoruz. Turizmin çeşitlendirilmesi için de çalışıyoruz. Turizm müşavirliğimiz her yerde yok, sayısını Bakanımız artırıyor. Dünyada 242 temsilciliğimiz var. Arkadaşlarıma bir ay önce talimat gönderdim; Sağlık, spor ve altenatif turizmi için o ülkelerden kimleri getirebiliriz, sayıyı nasıl artırabiliriz? 70 milyon turist, 70 milyar gelir hayal değil. Sadece sağlık turizminden 2023'e kadar 50 milyar gelir elde edebiliriz. Tüm misyonlarımızdan rapor geldi. Seçimlerden sonra bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunacağız" diye konuştu.

Hindistan’a Özel Vize Çalışmaları

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile vize konusunda da çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çavuşoğlu, vizeleri kaldırmak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Çavuşoğlu, "Irak, Libya gibi bazı ülkelere güvenlik gerekçesiyle vize uyguluyoruz. Ama o ülkelere özellikle şirketler gönderdik ki bazı büyük TÜRSAB dahil kuruluşlara 'C1' denilen turist vizesi verme yetkisi verdik. Vize uygulamasından dolayı Antalya ve Türkiye'ye gelen turist sayısı azalmasın. Elektronik vize uygulamasını başlattık. Bazı ülkeler için ön koşulları kaldırmaya başladık; mesela Çin. Daha önce Schengen bölgesinden vize alma şartı koyuyorduk, onu kaldırdık. Hindistan'a yönelik özel çalışmamız var. Hindistan'da 14 bölgede vize ofisleri açtık. Türkiye'ye gelmek isteyenlere kolayca vize verelim. Çinliler ve Hintler çok para harcıyor" dedi.

Ruslara Vizesiz Giriş Çalışması

Bakan Çavuşoğlu, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova gibi ülkelere pasaportsuz seyahat çalışmasını başlattıklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü :

"2 sene içinde pasaportsuz seyahate geçtiğimiz Ukrayna'dan ülkemize gelen turist sayısı 700 binden 1 milyon 400 bine çıktı. Uçak düşme hadisesinden önce Rusya ile pasaportsuz sadece kimlikle seyahat etme görüşmelerine başlamıştık. Ama şimdi maalesef bir vize uygulaması oldu. Yavaş yavaş vizeleri kaldırıyoruz. Tır şoförlerine, iş adamlarını ve resmi pasaport sahiplerine vizeyi kaldırdılar. Amacımız vizelerin tamamının kalkmasıdır. Rus vatandaşların pasaportsuz şekilde ülkemize gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladık. 28 Mart'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Antalya'ya geliyor ve Antalya'da bunları detaylı bir şekilde görüşeceğiz. 8 Nisan'da da hep birlikte Moskova'ya gideceğiz."

90 Günlük Kalma Süresi Uzatılacak

Türkiye'ye kış aylarında sağlık ve diğer amaçla gelen turistlerin daha uzun kalması yönünde istekleri olduğunun altını çizen Bakan Çavuşoğlu, "Bunun süresini uzatmamız lazım. Yerinde bir istek ve talep. Kış aylarında soğuk ülkelerden gelen turistler 90 günden daha uzun kalmak istiyor. Bazı ülkelerde 30 gündü hemen onu 90 güne çıkardık. Seçimden sonra milletvekillerimize rica edeceğiz, yasayla beraber 90 günlük kalma süresini uzatacağız, esnek yapacağız. İki bakanlık bunu ülkeye göre belirler o zaman o işte turist başına elde edilen geliri de artırırız" diye konuştu.

70 Milyon Turist Zor Değil

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'ye gelen her üç turistten birinin Antalya'dan giriş yaptığını söyledi. Antalyalı bakan olarak kendisinden beklentilerin çok yüksek olduğunu söyleyen Ersoy, "Hedefim, Türkiye'de turizmin hak ettiği yerlerin üstüne çıkması için gerekli adımların atılmasını sağlamak. 70 milyon turist 70 milyar dolar hedefimizde Antalya'nın rolü çok büyük. 70 milyon turist çok zor bir rakam değil. Zor olan 70 milyar dolar gelir hedefi. Şehir olarak el ele vermemiz lazım. Konaklama dışı gezen turist hedefliyoruz. Nisan ayında en çok ihtiyacınız olan Türk Hava Yolları'nın business class'lı, tarifeli seferleri Antalya'ya çok yolcu veren ülkelerden seferler başlıyor. İlk etapta 50 sefer başlıyor. 2023'e kadar haftalık 5 sefer hedefimiz var. Bu seferler kışın da devam edecek" şeklinde konuştu.

Bakanlık Tarafından Gastronomi Belgeleri Verilecek

Turizmi 12 aya yaymaları gerektiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Şehir merkezine konsantreyiz. Şehri kültür ve sanat başkenti yapabilirsek turistler sadece deniz kum ve güneşi için gelmeyecektir. Şehrin cazibe noktalarını artırmamız lazım. Bakanlığımız önümüzden aydan itibaren gastronomi belgelerini yeniden vermeye başlayacak. Belediyeler ile Bakanlık arasında koordineli çalışmalı. Raylı sistemin otel bölgelerine yaklaştırılması gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Menderes Türel'in bu projesi dikkatimi çekti. Hanutçuluk ile gelmeyen, kendi isteyerek gelen turisti göreceksiniz" ifadelerini kullandı.

Turizm Gelişme Fonu

Tarihi ve kültürel yerlerin tanıtımının çok büyük önem taşıdığının altını çizen Ersoy, "Turizm geliştirme fonunu haziran ayına kadar yasallaştırarak hayata sokacağız. Sektörden toplanan bir gelirle, sektörle ilgili tanıtımı bu fon sağlayacak. Eskiden bakan, bürokrat değişince strateji değişiyordu. Şimdi biz devlet olarak çekiliyoruz. Kalıcı sürdürülebilir politikalarla turizm yapmaya başlayacağız. Bakanın değişmesi bir şey ifade etmeyecek. Bu fondan en çok Antalya yararlanacak. Dünyanın en büyük festivallerini bu fonla yapabileceğiz. Şehir merkezinde büyük organizasyonlar yapabileceğiz. Şehirde her zaman bir aktivite olacak. Turizmi birilerinin iki dudağına bağımlı olmaktan çıkaracağız. Ağırlıklı bireysel turistin geldiği, bu iş bittiği zaman 30-40 ülkeden turist gelecek. Bir ülke ile tartışma çıktı, bir ülkenin ekonomisi bozuldu, bunlar Türkiye'ye yansımayacak" şeklinde konuştu.