02 Mart 2020 Pazartesi 23:03
Bahar Kalkanı nedir? Bahar kalkanı operasyonu nereleri kapsıyor? Ne kadar zaman sürecek?
Takip Et:

İdlib’te Türk askerine karşı yapılan hain saldırı sonrası 34 askerimizin şehit olduğu açıklanmıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akara yapılan saldırının ardından Bahar Kalkanı harekatının başladığı açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgedeki çalışmalarını yoğun bir şekilde başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’deki rejim güçlerine hem hava hem de karadan olmak üzere operasyonlara başladı.

2 Mart bahar kalkanı harekatında son durum

34 Türk askerinin şehit edilmesinin ardından başlayan bahar kalkanı harekatında rejim güçlerine karşı operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor. Düzenlenen operasyonlarda 2 Mart tarihine kadar 2 savaş uçağı, 2 İHA, 8 helikopter, 135 tank, 5 hava savunma sistemi ve 2557 rejim unsuru etkisiz hale getirildi.

Bakan Akar: Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülüyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Bahar Kalkanı Harekatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Akar harekatın başarıyla devam ettiğini açıkladı. Bakan Akar sözlerine şöyle devam etti:

“27 Şubatta İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir. Bugüne kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 19 zırhlı personel taşıyıcı, 72 top-obüs-ÇNRA, 3 hava savunma sistemi, 15 tanksavar-havan, 56 zırhlı araç, 9 mühimmat deposu ve 2 bin 212 rejim askeri ve unsuru etkisiz hale getirilmiştir”

Harekatın başında bizzat bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz sınır bölgesinde yer aldı. Tüm komutanlar sınırın sıfır bölgesinde hava aydınlanana kadar operasyon hakkında görüşmelerde bulundu. Rejim güçlerine yönelik operasyonlara ara vermeden devam edileceği de alınan kararlardan. Operasyonun başında bulunan Akar, "Milletimize ve hudutlarımıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelemizi 'Ölürsem şehit kalırsam gazi' anlayışı içerisinde azim ve kararlılıkla, sürdürmekteyiz" dedi.

‘İnsanlık dramı yaşanmakta’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar sınırın güneyinde oluşturulmaya çalışılan terör hattına asla izin vermeyeceklerini ve oluşturulmak istenen terör hattına karşı bugüne kadar Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarını düzenlediklerini dile getirdi. Bakan Akar ayrıca bugüne kadar yapılan tüm operasyonlarda ne kadar ciddi ve etkili olduğumuzu herkese gösterdik diyerek Bahar Kalkanı Harekatında da aynı şekilde gerçekleştireceklerini dile getirdi. Bakan Hulusi Akar sözlerine şu şekilde devam etti:

"İdlib'de, 6 Mayıs 2019'da başlayan ve artarak devam eden rejimin kara ve hava saldırıları sonucunda büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak radikalleşme ve göç artmış, 1500 masum sivil insan hayatını kaybetmiş, 5 binden fazlası yaralanmış ve 1 milyon 335 bin kişi evlerini ve topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Evlerini terk etmek zorunda kalan halk, Suriye'nin diğer bölgelerine değil, Türkiye sınırına yönelmiştir. Bunun nedeni de çok açıktır. Amaç rejimin zulmünden kaçmaktır. En açık şekilde ifade etmek isterim ki tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan komşumuz Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur."

‘Kalıcı ateşkes ve istikrarın sağlanması asıl amacımız’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar harekatın yapılmasındaki insani boyuta da dikkat çekti. Bakan Akar sözlerinde BM’ye de seslendi. Bakan Akar’ın sözleri şu şekildeydi:

"BM Sözleşmesi'nin 51inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile Adana, Astana ve Soçi Mutabakatları çerçevesinde ateşkesi sağlamak, göçü önlemek, bölgede yaşanan insanlık dramını sona erdirerek, birliklerimizin, halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla İdlibdeki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu çerçevede karşılıklı mutabakatlardan doğan tüm sorumluluklarımızı garantör ülke olarak yerine getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda Astana Mutabakatına uygun olarak alandaki birlik ihtiyacımızı da karşılamış bulunuyoruz. Kalıcı ateşkes ve istikrarın sağlanması asıl amacımızdır. Ancak birliklerimize, gözlem noktalarımıza ve mevzilerimize yapılacak saldırılara karşı meşru müdafaa kapsamında en şiddetli ve tereddütsüz karşılık verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Meşru müdafaa kapsamında hedefimiz sadece birliklerimize saldıran rejim askerleri ve unsurları olacaktır."

Harekatın adını açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Soçi Mutabakatı ile birlikte alınan kararların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bakan Akar uluslararası kamuoyuna da gerekli açıklamaların yapılacağını bildirdi. Bakan Akar harekatın adını şu ifadelerle açıkladı:

"27 Şubatta gerçekleştirilen menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir. Bugüne kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 19 zırhlı personel taşıyıcı, 72 top-obüs-ÇNRA, 3 hava savunma sistemi, 15 tanksavar-havan, 56 zırhlı araç, 9 mühimmat deposu ve 2 bin 212 rejim askeri ve unsuru etkisiz hale getirilmiştir. Atışlarımız ve faaliyetlerimiz planlandığı şekilde, başarıyla Mehmetçiğin kahramanlık ve fedakarlığıyla devam etmektedir. Aynı zamanda Rusya ile görüşmelerimiz sürdürülmektedir. Gelinen aşamada Rusya'dan beklentimiz, garantör ülke olarak taahhütlerini yerine getirmesi ve bu kapsamda rejimin saldırılarını durdurması ve Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi için rejim üzerindeki etkilerini kullanmalarıdır. Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var. Bizim oradaki tek niyetimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesi, durdurulmasıdır. Açıkça ifade etmek gerekirse, garantör ülke olarak 'Rejimin yapacağı saldırılardan sorumlu değiliz' gibi bir açıklamayı kabul edilebilir bulmuyoruz. Garantör ülkeler olarak gerilimin azaltılmasında mutabık kalınmakla birlikte Soçi Mutabakatının tüm şartlarının yerine getirilebilmesi için her türlü gayreti göstermeliyiz."

‘Faaliyetlerimizi başarıyla devam ediyor’

Bakan Akar tüm çabalarının bölgede akan kanı durdurmak ve bölgeye huzur getirmek yönünde olduğu dile getirdi. Bakan Akar tüm bunların yanı sıra terörizmle mücadele harekatı, hudut güvenliği ve diğer yurt içi- yurt dışı faaliyetlerin de başarıyla devam edeceğine vurgu yaptı. Bakan Akar bölgede yer alan askerlerimize de kazasız, belasız, hayırlı ve başarılı görevler dilediğini aktardı.


Son Güncelleme: 02.03.2020 23:03
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler